Zapraszam Was na ciekawostki o wieży Eiffla. Poznacie 50 intrygujących faktów o paryskiej Żelaznej Damie. Poza oczywistymi rzeczami takimi ile mierzy wieża Eiffla, kto ją zbudował i kiedy powstała dowiecie się także ile kosztowała jej budowa, kto ją poślubił i czy od zawsze miała taki brązowy kolor… Żeby łatwiej to wszystko spamiętać pogrupowałam zebrane informacje na trzy kategorie:
✔️ Wieża Eiffla w liczbach
✔️ historyczne fakty o wieży Eiffla
✔️ inne zaskakujące fakty o wieży Eiffla
Zaczynamy!
LICZBOWE CIEKAWOSTKI O WIEŻY EIFFLA
- Wieża Eiffla mierzy 324 metry co czyni ją najwyższym budynkiem we Francji.
- Paryska Żelazna Dama została zbudowana z ponad 18 tysięcy metalowych części. Do jej budowy wykorzystano około 10 tysięcy ton żelaza i 2,5 miliona śrub!
- Wagę wieży Eiffla oblicza się na ponad 10 tysięcy ton, z czego prawie 3 to restauracja, muzeum i sklepy, które zostały dodane później.
- Dzięki rozszerzalności cieplnej zimą wieża kurczy się o 4-8 centymetrów, latem natomiast staje wyższa nawet o 15 centymetrów.
- Aby zapobiec korozji, co 7 lat następuje malowanie wieży. Zużywa się do tego ponad 50 tysięcy ton farby, 1500 pędzli i zatrudnianych jest 25 malarzy. Całe działania trwają ponad rok.
- Od momentu otwarcia w 1889 roku, wieżę Eiffla odwiedziło już prawie 300 milionów ludzi!
- Co roku Żelazna Dama wita prawie 7 milionów odwiedzających, z czego około 75% to obcokrajowcy. Ten wynik sprawia, że wieża Eiffla jest najczęściej zwiedzanym płatny zabytkiem na świecie.
- Na świecie istnieje około 30 reprodukcji wieży Eiffla. Największa znajduje się Las Vegas i ma 165 metrów. Najmniejszą, o wysokości 3 metrów można zobaczyć w Michigan. Ciekawa jest także replika w Teksasie… Wieża Eiffla nosi tam kowbojski kapelusz.
1. Wieża Eiffla w Las Vegas. Zdjęcie pobrane z banku zdjęć Pixabay. Autor © sarangib. | 2. Wieża Eiffla w Teksasie. Zdjęcie pobrane ze strony Wikipedia. | 3. Wieża Eiffla w Michigan. Zdjęcie pobrane ze strony Merveilles du Monde.
9. Koszt wybudowania wieży Eiffla wyniósł ponad 65 milionów nowych polskich złotych.
10. Przy budowie pracowało ponad 200 robotników i 50 inżynierów.
11. Każdego wieczoru wieża Eiffla oświetlana jest przez 352 projektory o mocy 1 KW. Te wszystkie piękne iluminacje wymagają około 20 tysięcy żarówek, które migają co godzinę przez 5 minut, aż do godziny 100 w nocy.
12. Na wieży znajdują się 3 tarasy widokowe. Pierwszy na wysokości 57 metrów, drugi na wysokości 116 metrów, a trzeci najwyższy na wysokości 276 metrów.
13. Budowa wieży Eiffla trwała 2 lata, 2 miesiące i 5 dni. Było to ogromne przedsięwzięcie techniczne oraz architektoniczne, uważane za jeden z większych wyczynów epoki przemysłowej.
14. Izba Handlowa Monza we Włoszech w 2012 roku oszacowała wartość wieży Eiffla na 434 miliardy euro.
15. U podstawy wieży wygrawerowane są nazwiska 72 czołowych francuskich naukowców, inżynierów oraz matematyków.
Zdjęcie zakupione w banku zdjęć Adobe Stock. Autor © aylerein.
16. Aby wejść pieszo na sam szczyt wieży należy pokonać 1665 stopni! W dniu inauguracji 31 marca 1889 roku Gustaw Eiffel wszedł na samą górę, aby zawiesić tam francuską flagę.
17. Każdego roku windy wieży Eiffla pokonują około 100 tysięcy kilometrów co równa się dwu i pół krotności obwodu Ziemi.
18. Wieża Eiffla nie posiada żadnego magazynu. Codziennie do sklepików z pamiątkami wysłane są 4 tony suwenirów, a do restauracji od 6 do 8 ton jedzenia. 🧀🥖🥐
19. W 1999 roku podczas jednej z największych burzy 🌩 XX wieku szczyt wieży Eiffla przesunął się o 20 cm.
20. Na drugim piętrze wieży Eiffla, na wysokości 125 metrów znajduje się uhonorowana jedną gwizdką Michelin, luksusowa restauracja Le Jules Verne. 🍽 Cena kolacji, nie wliczając do tego napojów to 250€ od osoby. Ciekawostką jest też, że średnio dwa razy dziennie odbywają się tam oświadczyny. 💍
Zdjęcia pobrane ze strony Ad Magazine.
HISTORYCZNE CIEKAWOSTKI O WIEŻY EIFFLA
1. Wieża Eiffla została zbudowana z okazji Wystawy Powszechnej w 1889 (fr. Exposition Universelle), która prezentowała najnowsze wynalazki, wyroby rzemieślnicze, przemysłowe, a nawet kulinarne z całego świata. 🗺 W początkowej wersji Żelazna Dama po zakończeniu ekspozycji miała zostać rozebrana. Pomimo wielu kontrowersji ostatecznie została w Paryżu na stałe.
2. Gustave Eiffel przeszedł do historii jako inżynier, który zbudował Żelazną Damę i nadał jej nazwę. Jednak pierwsze projekty nie zostały opracowane przez niego, ale przez jego dwóch współpracowników (Maurice’a Koechlina i Émile Nouguier), od których Eiffel odkupił patent.
3. Jeszcze przed ukończeniem budowy wieża Eiffla spotkała się z ogromną krytyką ówczesnych intelektualistów takich jak Charles Garnier, Emile Zola czy Guy de Maupassant. Wiele osób zgodnie twierdziło, że metalowa konstrukcja znacząco zniszczy wizerunek oraz panoramę miasta. Nazywali ją grande girafe toute percée, co w tłumaczeniu oznacza dużą przebitą żyrafę. Ostatecznie jednak Żelaza Dama rozkochała w sobie cały świat i nie ma chyba na świecie osoby, której Paryż nie kojarzyłby się właśnie z nią.
4. Pierwszymi oficjalnymi gośćmi wieży Eiffla była angielska rodzina królewska oraz Buffalo Bill, słynny zawodowca armii amerykańskiej. Wszyscy wpisali się do historycznej księgi gości Gustawa Eiffla. Wydarzenie to miało miejsce w 1889 roku.
5. Na samym szczycie wieży Eiffla znajduje się sekretne mieszkanie Gustawa Eiffla, gdzie regularnie spotykał się ze swoimi przyjaciółmi oraz sławnymi inżynierami epoki przemysłowej. To miejsce służyło również jako biuro oraz laboratorium do wykonywania pomiarów atmosferycznych, eksperymentów fizycznych oraz obserwacji astronomicznych. Gustaw Eiffel przez kilka dobrych lat utrzymywał jego istnienie w tajemnicy… Kiedy sekret wyszedł na jaw cały Paryż pragnął zobaczyć to miejsce na własne oczy. Jednak zgodnie z wolą twórcy pomieszczenie ma pozostać niedostępne dla innych. Obecnie kawałek, a dokładnie rekonstrukcję tego intrygującego wnętrza, można zobaczyć dzięki niewielkiemu okienku… Widać przez nie wiele zabytkowych mebli z XIX wieku, a także woskowe figury Gustava Eiffla, jego córki Claire oraz Thomasa Edisona, które przedstawiają scenę, kiedy to słynny amerykański wynalazca oraz przedsiębiorca zaoferował twórcy Żelaznej Damy jedno z pierwszych urządzeń do nagrywania dźwięków. Właśnie to wydarzenie spowodowało, że wieża Eiffla finalnie nie została rozebrana jak planowano to wcześniej… W końcu znaleziono jej użyteczność.
Zdjęcia pobrane ze strony Ad Magazine.
6. W czasie I wojny światowej dzięki antenie znajdującej się na szczycie wieży Eiffla wysyłano wiadomości do francuskich wojsk walczących na froncie.
7. W 1921 roku wieża Eiffla zaczęła służyć jako antena radiowa, a w 1935 jako antena telewizyjna.
8. W latach 1925 – 1934 wieża Eiffla wykorzystywana była jako słup reklamowy dla producenta samochodów Citroën. 🚗 Co wieczór, za pomocą 250 tysięcy żarówek i 600 km kabli elektrycznych wyświetlano pionowy napis Citroën o wielkości 30 metrów! Reklama była widoczna z odległości 30 kilometrów, a wieża Eiffla przez długi czas nazywana największym billboardem świata.
Zdjęcie pobrane ze strony Theatre in Paris.
9. Po przybyciu Hitlera do Paryża francuscy technicy wyłączyli windy… Chcieli go w ten sposób zmusić do pieszego wejścia na sam szczyt wieży jednak ten odmówił. Podobno kilka godzin po odejściu nazistów windy znowu zaczęły działać. 💁🏻♀️
10. W 1960 roku prezydent Francji Charles de Gaulle zawarł umowę na tymczasowe przeniesienie wieży Eiffla do Kanady, gdzie miała mieć miejsce Wystawa Powszechna w 1967 roku. Z powodów logistycznych ekspedycja nie doszła do skutku.
Zobacz mój inny artykuł o Żelaznej Damie. Poznaj wieżę Eiffla z różnych stron.
NAJPIĘKNIEJSZE PERSPEKTYWY WIEŻY EIFFLA
INNE ZASKAKUJĄCE CIEKAWOSTKI O WIEŻY EIFFLA
1. Erika LaBrie to amerykańska założycielka organizacji OS Internationale, która wspiera zawieranie związków z obiektami nieożywionymi. Erika podczas jednej z wycieczek do stolicy Francji zakochała się w wieży Eiffla i zdecydowała ją poślubić! Ceremonia odbyła się w 2007 roku w towarzystwie najbliższych przyjaciół oraz rodziny. Panna młoda zdecydowała się także na zmianę nazwiska… Z Eriki LaBrie zmieniła się w Erika La Tour Eiffel.
Zdjęcia pobrane ze strony Voi.
2. Zanim wieża uzyskała swój obecny kolor, wcześniej była pomalowana na żółto, czerwono 🗼, a w końcu na brązowo.
Zdjęcie pobrane ze strony Theatre in Paris.
3. Ze względu na oszczędności, Gustaw Eiffel zdecydował, że głównym materiałem, z którego zostanie wykonana wieża będzie żelazo. Dodatkowo ciężar metalu zapewniał większą stabilność tej niesamowicie wysokiej jak na tamte czasy budowli. Stąd też wzięła się nazwa Żelazna Dama (fr. La Dame de fer).
4. Na początku XX wieku wieża Eiffla padła ofiarą oszustwa. Jeden z największych krętaczy Victor Lustig pochodzący z Węgier próbował sprzedać ją na złom. Finalnie udało mu się wyłudzić sporą sumę i uciec z Paryża bez żadnych konsekwencji.
5. W 1912 roku austriacki krawiec Franz Reichelt chciał przetestować swój wynalazek. Skoczył z pierwszego piętra wieży przebrany w kombinezon spadochronowy. Zmarł na miejscu w wieku 33 lat. Cały przebieg tego niefortunnego wydarzenia możecie zobaczyć na YouTube. KLIK Ze względu na ograniczenia wiekowe nałożone przez serwis YouTube nie mogłam go umieścić na blogu.
6. Zgodnie z ustawą z 1985 roku upublicznianie zdjęć Żelaznej Damy jest zabronione. Instalacja świetlna jest objęta prawami autorskimi i aby wykorzystać nocne fotografie Żelaznej Damy w mediach społecznościowych lub do celów komercyjnych należy skontaktować się z Société d’Exploitation de la Tour Eiffel i zapłacić za specjalne zezwolenie… Hmm… Czy słyszeliście kiedyś, by ktoś to egzekwował? PS. Czekam na odpowiedź od Société d’Exploitation de la Tour Eiffel w tej sprawie… Na pewno dam Wam znać.
7. W 2019 roku znany francuski duet rapowy PNL jako pierwszy muzyczny artysta w historii nagrał na szczycie Wieży Eiffla teledysk do przeboju Au DD. Zobaczcie i posłuchajcie sami, niektóre sceny robią wrażenie! 🎶
8. Aby uczcić 125 rocznicę powstania wieży Eiffla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze wypuściły specjalną monetę w kształcie wieży o nominale 1 dolara. Co ciekawe to nie pierwszy taki oryginalny bilon wyemitowany przez zamorskie terytorium Wielkiej Brytanii. W tej kolekcji można także znaleźć jednodolarową monetę londyńskiego Big Bena oraz amerykańskiego Kapitolu.
Zdjęcie pobrane ze strony Joels Coins.
9. Podczas budowy wieży Eiffla wśród ekipy budującej nie było żadnych poważnych obrażeń ani przypadków śmierci.
10. Wieża Eiffla doczekała się własnych klocków LEGO. W zestawie jest 321 elementów, a jego koszt to około 25€.
Zdjęcie pobrane ze strony MALL.
11. W 2010 roku francuski rolkarz Taïg Khris pobił światowy rekord w atletycznej jeździe na rolkach! Skoczył z pierwszego piętra wieży Eiffla 40 metrów nad ziemią! Tego nie da się opisać słowami! 🙈 Zobaczcie po prostu filmik! 😁
12. Raz w miesiącu Paryska Brygada Strażacka przeprowadza treningi wspinaczkowe na wieży Eiffla.
13. Do pomalowania wieży Eiffla używa się aż 3 odcieni koloru brązowego. Na dole wieży stosuje się ciemny odcień brązu, w środku umiarkowany, a na górze najjaśniejszy.
14. Jeden z mitów opowiada, że Stany Zjednoczone przekazały Francji wieżę Eiffla w zamian za Statuę Wolności. To oczywiście plotka. Faktycznie istnieje silny związek między jednym a drugim zabytkiem… Po prostu oba zostały wyprodukowane we Francji. Warto też pamiętać, że wewnętrzną strukturę nowojorskiej Statuy Wolności opracował oraz zbudował właśnie Gustaw Eiffel.
15. Pierwotnie wieża Eiffla miała zostać zbudowana w Barcelonie… Hiszpanie jednak odrzucili jej projekt i finalnie zagościła w Paryżu. 💁🏻♀️PS. Wyobrażacie ją sobie tam? Ja nie. 🙈
16. W czasie prac konserwacyjnych bardzo często uczestniczą wyspecjalizowani przewodnicy górscy. Zatrudnia się ich, by dbali o bezpieczeństwo ekipy naprawczej i wyjaśniali w jaki sposób należy się poruszać po metalowej konstrukcji wieży.
17. Obecnym właścicielem wieży Eiffla jest miasto Paryż. Zarządzanie Żelaznej Damy powierzono firmie deweloperskiej Société d’Exploitation de la Tour Eiffel.
18. Odległość horyzontu z tarasu widokowego na trzecim piętrze wieży wynosi prawie 60 kilometrów! 😮 W pogody dzień można zobaczyć piękny widok na Butte de Montmartre, Lasek Buloński, Mont Valérien i wiele innych miejsc poza obwodnicą Paryża.
19. Krąży legenda, że Gusta Eiffel zakochany był w kobiecie, której imię zaczynało się na literę A i na jej cześć nadał wieży taki właśnie kształt… Oczywiście to tylko pogłoski. 💁🏻♀️ Prawda jest taka, że trójkątna forma najsłynniejszej żelaznej konstrukcji zapewnia świetną stabilność oraz minimalny opór wiatru.
20. Wieża Eiffla posiada swój własny urząd pocztowy. Ma to ułatwić turystom bezpośrednie wysłanie pocztówek.
21. Z okazji 130 rocznicy powstania Żelaznej Damy, francuska stacja telewizyjna TV5 Monde stworzyła wirtualną, trzyminutową wycieczkę po wieży Eiffla. Zapraszam na piękny spacer! 💖
A jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób została zbudowana wieża Eiffla, jak odbywają się jej prace konserwacyjne albo jak działają windy to odsyłam Was do kultowego programu edukacyjnego dla dzieci emitowanego we Francji w latach 90-tych C’est pas sorcier. Film dostępny na You Tube jest niestety tylko po francusku. W polskiej wersji językowej znajdziecie go na kanale Da Vinci Learning w programie To całkiem łatwe.
Jak jak Wam się podobają ciekawostki o wieży Eiffla? Co już znaliście, a co jest dla Was nowe? Może wiecie coś, o czym zapomniałam napisać. Dajcie znać w komentarzu.
À bientôt !
Kasia napisał
Bardzo ciekawy wpis! Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się zobaczyć wieżę Eiffla na żywo 🙂
dolce.cartolina napisał
Dzięki Kasiu! ❤️ Trzymam kciuki za Twoją wycieczkę do Paryża. ❤️
Magda napisał
Wooow! Super wpis. O wielu ciekawostkach nawet nie wiedziałam. Polecam!
dolce.cartolina napisał
Dziękuję Magda! Ja też przy tworzeniu tego wpisu też dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. 😁
Maria Kowalewski napisał
Aż się w głowie kręci od nadmiaru informacji. Ze wszystkich ciekawostek najbardziej podoba mi się sekretny pokój Eiffla, miał cudowny pomysł i widoki tylko dla siebie. O poślubieniu wieży też nie wiedziałam, to jest legalne we Francji? Ciekawa też jestem czy ta pani będzie bigamistką, jak poślubi kogoś jeszcze:) Kiedyś pisałam o bibliotece Schoellera, którą przenieśli po zakończeniu wystawy na Martynikę, jest bardzo piękna.
Gratuluję ogromu wykonanej pracy, niesamowite ciekawostki w jednym miejscu.
dolce.cartolina napisał
Dziękuję Ci bardzo! ❤️ Miałam świetną zabawę przygotowując ten artykuł.😊 Masz rację, że taki sekretny pokój to rewelacyjna sprawa. Co do Pani, która poślubiła wieżę Eiffla, czytałam, że jest też w związku z Murem Berlińskim. 🙈 Pozdrawiam Cię mocno! ❤️
koza domowa napisał
Wow, nie wiedziałam o większości rzeczy z tej listy! Dzięki za przybliżenie historii tej fantastycznej budowli. Wszystkiego dobrego, Kasia
dolce.cartolina napisał
Cieszę się Kasiu, że mogłaś dowiedzieć się tutaj czegoś nowego. Pozdrawiam mocno! ❤️
Kinga - kingagajatravels.pl napisał
Ile ciekawostek! Uwielbiam Wieżę Eiffla, ale wielu rzeczy z Twojej listy nie wiedziałam. Widziałam za to replikę w Las Vegas i w Michigan 😉
Eh, aż zatęskniłam za Paryżem po przeczytaniu tego artykułu. Po pandemii chyba znowu się tam wybiorę.
dolce.cartolina napisał
Cieszę się bardzo Kinga, że mogłaś dowiedzieć się u mnie czegoś nowego. ❤️ Koniecznie wpadaj do Paryża, bo jak mówi słynny cytat Audrey Hepburn… Paris is always a good idea. ❤️
MBC napisał
Sporą część z tych ciekawostek znałem, niektórymi miło się zaskoczyłem 😉
dolce.cartolina napisał
Bardzo się cieszę, że znalazłeś tu dla siebie coś nowego. 😊