Cyklon Belal szalał w połowie stycznia 2024 roku na Wyspie Reunion oraz na Mauritiusie. W związku z tym przygotowałam dziś dla Ciebie dokładne podsumowanie tego pogodowego fenomenu, który przeżyłam na własnej skórze. To nie był mój pierwszy cyklon na Reunionie, ale z wielu względów mogę go uznać za jeden z tych bardziej znaczących. Nie przedłużając, zapraszam Cię na zestawienia najważniejszych informacji oraz moje osobiste wnioski i refleksje, czy naprawdę było tak strasznie… Opowiem Ci także, co wydarzyło się kilka dni po tym jak cyklon Belal zaczął oddalać się od wyspy i podzielę przepięknym zachodem słońca, który można było obserwować na chwilę przed przybyciem tego atmosferycznego potwora.
Dobrej lektury!
- CYKLON BELAL - NAJWAŻNIEJSZE DANE W SKRÓCIE
- CYKLON BELAL - ZNISZCZENIA, STRATY & SZKODY
- INNE KONSEKWENCJE PRZEJŚCIA CYKLONU BELAL PRZEZ WYSPĘ REUNION
- CYKLON GONI CYKLON - NADCIĄGA BURZA TROPIKALNA CANDICE
- CYKLON BELAL - PODSUMOWANIE & WNIOSKI CZY NAPRAWDĘ BYŁO TAK STRASZNIE?
- NIEZIEMSKI ZACHÓD SŁOŃCA PRZED PRZYBYCIEM CYKLONU
CYKLON BELAL – NAJWAŻNIEJSZE DANE W SKRÓCIE
Poniżej przedstawiam Ci kilka najważniejszych informacji o cyklonie Belal na Wyspie Reunion. Znajdziesz tu jak dzień po dniu rozwijała się akcja, garść ciekawostek oraz podstawowe dane, które bierze się pod uwagę przy każdym tego typu pogodowym zjawisku.
- Cyklon Belal porównywany był do cyklonu Firinga z 1989, Jenny z 1962 i Diny z 2002 roku.
- W piątek, 12 stycznia 2024 od godziny 13:00 na całej wyspie został ogłoszony pierwszy, czyli żółty alert ostrzegawczy. To faza przygotowań, w której należy zacząć zaopatrywać się w wodę oraz suchy prowiant, ale także pomyśleć o zabezpieczeniu mieszkań czy zrobieniu porządków w ogrodach. Kolejny, pomarańczowy alert nastąpił 13 stycznia w sobotę od godziny 19:00. Mówi on o tym, że w ciągu najbliższych 24 godzin nadejdzie niebezpieczeństwo. Zamykane są szkoły, przedszkola, instytucje państwowe, a powoli także wszelkie usługi. Jednym słowem cała wyspa zwalania, by przygotować się na przyjście cyklonu. W niedzielę 14 stycznia 2024 o godzinie 20:00 wprowadzono alert czerwony. Od tego momentu życie na Reunion stanęło w miejscu. Bez żadnego poważnego motywu wszystkich obowiązuje absolutny zakaz wychodzenia z domu.
- Belal przeszedł przez wyspę w poniedziałek 15 stycznia 2024 roku. Uznany został za bardzo intensywny cyklon tropikalny. Po raz pierwszy w historii Reunionu ogłoszono fioletowy, czyli najwyższy alert zagrożenia, który wskazuje, że prędkość wiatru przekracza 200 km/h. Od godziny 6:00 rano do 13:00 tego samego dnia zarządzony został bezwzględny zakaz wychodzenia z domu, a nawet pełnienia służby przez siły ratunkowe.
System ostrzegania przed niebezpiecznymi zjawiskami meteorologicznymi ORSEC składa się z czterech poziomów oznaczonych kolorem żółtym, pomarańczowy, czerwonym oraz fioletowym. Ten ostatni wprowadzono dopiero w 2022 roku.
- We wtorek 16 stycznia 2024 roku zniesiono czerwony alert. Nastąpiła phase de sauvegarde, która mówi, że cyklon oddalił się od wyspy. Można wychodzić z domu oraz powoli wracać do normalności.
- Trajektoria cyklonu Belal zmieniała się na wszystkie możliwe strony. Z początku miał przejść tylko przez Mauritius, później między dwoma wyspami. Śledząc dzień po dniu jak będzie się przemieszać nie wiadomo czego można się było spodziewać. Na szczęście im bliżej był, tym precyzyjniej dało się przewidzieć jego tor ruchu, choć i tak nie było to proste. Jeszcze dzień przed, obstawiano, że oko cyklonu przejdzie około 60 lub 70 kilometrów od wybrzeża. Późniejsze wykresy natomiast pokazywały, że Belal przekroczy sam środek wyspy. Finalnie uderzył w północny zachód, po czym odbił się od lądu.
- Najbardziej dotknięte części wyspy to wschód, południe, północ i niektóre centralne obszary.
Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o cyklonach w Reunionie, zapraszam do osobnego artykułu:
TROPIKALNE CYKLONY NA WYSPIE REUNION
CYKLON BELAL – ZNISZCZENIA, STRATY & SZKODY
Aby jak najlepiej przybliżyć skalę zniszczeń, strat oraz szkód, które wyrządził cyklon Belal na Wyspie Reunion zebrałam najważniejsze informacje w kilka podpunktów. Oto co udało mi się na ten temat przeczytać i obejrzeć.
- Aż 4 ofiary śmiertelne (bezdomni, którzy nie chcieli udać się do schronów).
- Ponad 40% ludności bez prądu, około 20% bez bieżącej wody i 30% bez internetu.
- Wiele zalanych domów, powyrywane i połamane drzewa oraz gałęzie, zerwane linie elektryczne, osunięcia ziemi, wylane wszystkie rzeki i wąwozy przez kilka dni z rzędu.
- Około 42 100 wniosków o odszkodowanie – straty wynoszą 100 milionów euro (82 miliony dla osób fizycznych, 14 milionów dla firm i 4 miliony dla floty samochodowej).
- Ze względu na ogromne ilości śmieci, pestycydów oraz błota, które spłynęły z wąwozów do oceanu na kilkanaście dni zabroniono wchodzenia do wody (kąpiele i aktywności wodne).
- Znaczące straty w uprawach rolnictwa i natychmiastowy wzrost cen warzyw i owoców.
Cyklon Belal to drugi, „najdroższy” cyklon w historii Reunionu. Pierwsze miejsce należy do Diny z 2002 roku. Zniszczenia oszacowane zostały wtedy na 169 milionów euro.
INSTAGRAM W CAŁOŚCI POŚWIĘCONY🏝️🇷🇪 WYSPIE REUNION
WPADNIJ PO PODRÓŻNICZE TIPY & INSPIRACJE!
INNE KONSEKWENCJE PRZEJŚCIA CYKLONU BELAL PRZEZ WYSPĘ REUNION
Zwiększone ryzyko leptospirozy.
Regionalna Agencja Zdrowia (fr. Agence Régionale de Santé) ostrzega o leptospirozie. Silne i kilkudniowe opady, jakie miały miejsce w ostatnim czasie sprzyjają rozwojowi bakterii wywołującej chorobę. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z brudnym i wilgotnym środowiskiem (zanieczyszczona woda, błoto, kałuże) lub bezpośredni z moczem zakażonych zwierząt, zwłaszcza szczura. W zeszłym roku odnotowano 171 przypadków, z czego aż 7 na 10 musiało być hospitalizowanych. W tym roku, ze względu na dużą ilość deszczu szacuje się, że ryzyko jest jeszcze większe.
Zamknięte szlaki.
Wichury oraz ulewne deszcze po przejściu cyklonu Belal oraz burzy tropikalnej Candice spowodowały ogromne szkody na większość tras trekkingowych. Leśnictwo Państwowe (fr. ONF – Office National des Forêts) 27 stycznia 2024 podało, że na 847 kilometrów dostępnych szlaków 236 km pozostaje otwartych, 433 km nadal należy sprawdzić, a 178 km wymaga naprawy.
CYKLON GONI CYKLON – NADCIĄGA BURZA TROPIKALNA CANDICE
Tydzień po tym, jak cyklon Belal oddalił się od Maskarenów, Reunion był pod wpływem burzy tropikalnej Candice, która przyniosła ze sobą silne i kilkudniowe opady deszczu, co w konsekwencji jeszcze bardziej pogorszyło sytuację związaną z powodziami. Również pobliski Mauritius dotknięty został tym pogodowym fenomenem. Obie wyspy na nowo zostały sparaliżowane.
Co działo się na Reunionie kiedy tropikalna burza Candice szalała na Oceanie Indyjskim?
- W kilku miasteczkach zamknięto szkoły.
- Brak zdatnej wody do picia w wielu gminach. Mieszkańcy masowo wykupili tą butelkową z supermarketów, przez co po kilku dniach półki były puste. My sami szukaliśmy wody za zachodni wybrzeżu Reunioniu, bo na południu nie zostało nic!
- Liczne podtopienia spowodowały, że bardzo dużo dróg było nieprzejezdnych, a korki ciągnęły się przez wiele kilometrów.
Trzeba pamiętać, że taka pogoda jeszcze bardziej niż cyklony sprzyja tragediom! Pomimo zakazów, są osoby, które bagatelizują siłę natury. W ciągu zaledwie paru dni prąd rzeki porwał kilka osób, w tym auto, którego kierowca próbował przekroczyć zalaną drogę. Siła fal była tak duża, że pojazd został wciągnięty do wąwozu.
Zdjęcie pochodzi ze strony Outre-mer La Première.
CYKLON BELAL – PODSUMOWANIE & WNIOSKI CZY NAPRAWDĘ BYŁO TAK STRASZNIE?
Zanim odpowiem na pytanie czy cyklon Belal był naprawdę taki starszy, w ramach wstępu muszę napisać, że w historii Reunionu fenomen ten zapisuje się głównie ze względu na dwie rzeczy – zniszczenia na wyspie oraz nietypową trajektorię. Belal trwał krótko, lecz siła z jaką uderzył była niszczycielska. W mediach czuć było niepokoju, a w Prefekturze ogromną mobilizację, by jak najlepiej przygotować mieszkańców tego co nadchodzi. Czytając lub przysłuchując się opiniom ekspertów przewidywania nie były najlepsze. Wiele razy padło, nie wiemy czego możemy się spodziewać i, że wyspa ma do czynienia z czymś czego nie przeżyła od wieków. Naprawdę spodziewano się najgorszego, stąd też decyzja obecnego prefekta Jérômego Filippini, by wprowadzić najwyższy, fioletowy stan zagrożenia.
Atmosferę w takich momentach podgrzewają sami mieszkańcy. Najgorszymi miejscami, w którym każdy wylewa swoje żale i dzieli się lękiem są stacje radiowe oraz komentarze na wszystkich portalach informacyjnych. Karmiąc się tym, co tam podają można przyjąć, że koniec świata czyha już za rogiem. Jeśli masz słabe nerwy i w czasie wakacji trafi ci się cyklon, omijaj to wszystko szerokim łukiem. Natomiast bezpośrednie rozmowy z zaufanymi sąsiadami czy innymi ludźmi, których tu znam po raz kolejny potwierdziły mi, że mimo wieloletniego doświadczenia nie da się nic przewidzieć czy założyć. Czeka się na to co nadejdzie.
Jakkolwiek to zabrzmi, finalnie było lepiej niż przewidywano. Mimo, że cyklon Belal dokonał ogromnych strat to spodziewano się czegoś jeszcze gorszego. W moim odczuciu było strasznie, ale mój pierwszy cyklon Batsirai, który przeżyłam w 2022 roku uważam za gorsze doświadczenie. Może dlatego, że był pierwszym cyklonem, a może dlatego, że trwał dłużej, a najgorsze dźwięki wiatru, deszczu i burzy słychać było w nocy kiedy to pozbawieni byliśmy prądu oraz Internetu. To moje osobiste odczucia, bo pamiętać trzeba, że pod względem strat i zniszczeń dokonanych na wyspie, Belal nie ma sobie równych od ponad 30 lat!
NIEZIEMSKI ZACHÓD SŁOŃCA PRZED PRZYBYCIEM CYKLONU
A na koniec chcę się z tobą podzielić tym przepięknym zachodem słońca, który pojawił się na niebie tuż przed przybyciem cyklonu Belal. Te nieziemsko wyglądające chmury, to chmury soczewkowate (ang. lens clouds). Ich nazwa wzięła się od tego, że wyglądają jak soczewki optyczne. Zwykle tworzą się na dużych wysokościach, powyżej 6 km nad poziomem morza. Tworzone są przez kondensację pary wodnej w miejscach, gdzie ciśnienie jest wysokie, a temperatura niska. Nie jest to częste zjawisko, ale jeśli już się pojawia to zwiastuje zmiany pogody takie jak nadchodzący deszcz, śnieg lub nowy front atmosferyczny.
Poniższe zdjęcia pochodzą z 14 stycznia 2024 roku.
Niebo dało popis!
Mam ogromną nadzieję, że przybliżyłam Ci tym artykułem co działo się na wyspie kiedy przechodził przez nią cyklon Belal, jakie były tego konsekwencje, moje odczucia, a także to co działo się później kiedy Reunion znalazł się pod frontem tropikalnej burzy Candice. Koniecznie zajrzyj na mój wyspiarski Instagram. W wyróżnionej relacji CYKLON (ten link działa tylko na telefonie) możesz obejrzeć jak wyglądały nasze przygotowania, czas zamknięcia w domu oraz co działo się na wyspie kiedy wreszcie można było wyjść na zewnątrz.
Spodobał Ci się artykuł? Koniecznie daj mi o tym znać! Wiadomości zwrotne od moich czytelników są składową motywacji. Dobrze jeśli wiem, że to co tworzę podoba się innym! A jeśli uważasz, że ten tekst może kogoś zainteresować, możesz podzielić się nim z innymi i udostępnić w mediach społecznościowych. 👩🏻💻 Z góry dziękuję! 😊
Dodaj komentarz