Fotografia zakupiona w banku zdjęć Adobe Stock. Tropikalne deszcze na wyspie Reunion. Autor © PM.studio.
Reunion ze względu na swoje położenie w południowej części Oceanu Indyjskiego od zawsze nawiedzany był przez cyklony. To ważne, często tragiczne momenty w historii wyspy, które nieraz zmieniły jej bieg wydarzeń. Jako że od kilku tygodni mieszkańcy żyją zbliżającym się na ląd cyklonem BATSIRAI postanowiłam bardziej zgłębić ten temat i przybliżyć jak dawniej wyglądały cyklony na wyspie Reunion 🇷🇪 oraz w jaki sposób dzisiaj mieszkańcy szykują się na ich przybycie.
Zapraszam do lektury!
SEZON CYKLONÓW NA REUNION
Duże opady deszczu 🌧 w połączeniu z silnym wiatrem 🌬 występują na wyspie od kilku do kilkunastu razy rocznie. Kilkugodzinne burze tropikalne zdarzają się tutaj przez wszystkie dwanaście miesięcy i często przynoszą szkody w postaci zerwanych dróg czy mostów. Sezon cyklonów tropikalnych na Reunion trwa natomiast od grudnia do kwietnia. Trzeba wiedzieć, że aby mowić o tym zjawisku atmosferycznym prędkość wiatru musi przekraczać 118 km/h. Mamy wtedy do czynienia z intensywnym deszczem oraz ogromnymi wichurami dochodzącymi nawet do 200 czy 300 km/h. Tak brutalne warunki pogodowe paraliżują wyspę na kilka dni i stanowią duże zagrożenie dla ludzkiego życia.
Dwie powyższe fotografie zostały zakupione w banku zdjęć Adobe Stock. | 1. Zniszczone przez cyklon drzewa vacoa. Autor © Pascale Gueret. | 2. Zalana przez rzekę ulica. Autor © Graphithèque.
KRÓTKA HISTORIA CYKLONÓW NA REUNION
Najwcześniej odnotowane zjawisko tego typu datuje się na 1657 rok. Pierwsi, dopiero co osiedlający się mieszkańcy wyspy nie mieli wtedy jeszcze pojęcia o istnieniu tak gwałtownych opadów deszczu w połączeniu z silnym, rwącym wiatrem. Cyklony pustoszyły wszystko. Rujnowały infrastrukturę zabierając przy tym tysiące ludzkich żyć. Nie oszczędzały także upraw, co z kolei prowadziło do głodu. Jedna z większych tragedii nazwana Grande Avalasse miała miejsce w 1806 roku. Spowodowała ogromne zniszczenia, śmierć wielu osób oraz całkowitą degradację plonów do tego stopnia, że ocean zmienił kolor. To wydarzenie nadało także nowy bieg zdarzeń w sektorze rolniczym wyspy. Zrezygnowano z uprawy bawełny oraz kawy, a ich miejsce zajęła trzcina cukrowa, która od wielu lat jest pierwszą rośliną uprawną na Reunion. Trzeba też pamiętać, że dawniej cyklony tropikalne był zjawiskiem nieprzewidywalnym stanowiącym wielkie zagrożenie nie tylko dla lądu, ale także dla statków. Historyczne raporty podają, że w 1829 roku po ogromnej burzy tropikalnej do portu nie wróciło aż 20 okrętów… ⛴
DZISIEJSZE CYKLONY NA REUNION
Współczesny postęp technologiczny, który z kilkutygodniowym wyprzedzeniem pomaga lokalizować oraz dokładnie analizować ruch cyklonów tropikalnych w okolicy wyspy, nowoczesne solidne konstrukcje budownicze, zdobyte doświadczenie, oraz wiedza na temat cyklonów w ostatnich latach znacznie zmniejszyły liczbę strat, a przede wszystkim ofiar ludzkich. Jeszcze ponad pół wieku temu liczono je w setkach. Dziś są to pojedyncze jednostki, a często nawet ich brak. Zjawisko cyklonów tropikalnych na Oceanie Indyjskim bada oraz analizuje między innymi na bieżąco CMRS, czyli Specjalistyczne Regionalne Centrum Meteorologiczne Cyklonów na Reunion (fr. Centre Météorologique Régional Spécialisé Cyclones de La Réunion) z siedzibą w miejscowości Sainte-Clotilde.
ŻYCIE NA REUNION, KIEDY ZBLIŻA SIĘ CYKLON…
Wraz z pojawieniem się oficjalnych informacji wydanych przez CMRS o zbliżającym się cyklonie mieszkańcy zaczynają przygotowywać się na jego przybycie. Pierwsza i najważniejsza zasada to regularne śledzenie wiadomości oraz dostosowanie się do ogłoszonych stanów alarmowych. Na tydzień przed w wielu miejscach ścinane są wysokie trawy oraz duże gałęzie, które w czasie silnych podmuchów wiatru mogłyby spowodować tragiczne szkody. Zaleca się także przełożyć wszelkie wypraw w okolice wąwozów, wodospadów, rzek, a także wysokich gór. Pojawienie się żółtego alertu 🟡 na wyspie powoduje, że ze sklepów w ekspresowym tempie znikają świeczki, konserwy, suchy prowiant, ale przede wszystkim woda 💧, której po godzinie zaczyna na półkach brakować! Dzieje się tak dlatego, że silne cyklony potrafią zakłócić życie na wyspie na kilka, a czasem i kilkanaście dni. Mieszkańcy przyzwyczajeni do braku prądu oraz pitnej wody robią po prostu zapasy. Poza żywnością uzupełnia się także brakujące lekarstwa oraz apteczkę pierwszej pomocy. Ładuje się niezbędny sprzęt elektroniczny, a na wypadek powodzi w foliowych woreczkach zabezpiecza najważniejsze dokumenty. Otwierane zostają publiczne schrony, a z zagrożonych silnym podmuchem wiatru portów ewakuowane są mniejsze oraz większe łodzie. Wraz z pojawieniem się czerwonego stanu alarmowego 🔴 zabrania się wychodzenia z domu. Od wydania tego alertu mieszkańcy mają 3 godziny na powrót do swojego miejsca zamieszkania. Zamykane są wszystkie sklepy, usługi oraz państwowe instytucje.
c.d.n.
INSTAGRAM W CAŁOŚCI POŚWIĘCONY🏝️🇷🇪 WYSPIE REUNION
WPADNIJ PO PODRÓŻNICZE TIPY & INSPIRACJE!
5 NAJWIĘKSZYCH CYKLONÓW TROPIKALNYCH W HISTORII REUNION ORAZ OCEANU INDYJSKIEGO
1️⃣ CYKLON z 1948 roku. Bez nazwy, bo te oficjalnie zaczęto nadawać dopiero od 1962 roku uważany jest za największy cyklon stulecia. Uderzył w Reunion w nocy z 26 na 27 stycznia powodując śmierć 165 osób. Szacuje się, że porywy wiatru przekraczały wtedy 300 kilometrów na godzinę!
2️⃣ CYKLON FIRINGA. Jeden z bardziej tragicznych cyklonów w historii Reunion. Miał miejsce 29 stycznia 1989 roku i pozostawił po sobie rozległe zniszczenia w wielu częściach wyspy. Na Plaine des Cafres (pl. Równina Cafres) w niecałe 24 godziny spadło 700 mm wody, a całe południe wyspy przekształciło się w błotny potok. Odnotowano masowe zniszczenia domów, infrastruktury oraz rolnictwa. Trzy osoby uznano za zaginione, dwie zostały zabite, a 52 ranne.
3️⃣ CYKLON DINA. Pamiętny cyklon z 22 stycznia 2002 roku. Spowodował ogromne zniszczenia na północy Reunion, zwłaszcza na wzgórzach stolicy Saint-Denis. Przez 9 dni 25% wyspy zostało pozbawione bieżącej wody, a ponad 70% nie miało zasilania prądu. Ulewne deszcze wywołały gwałtowne powodzie, a w wielu miejscach osunięcie się ziemi, co zmusiło co najmniej 2,5 tysiąca osób do ukrycia się w publicznych schronach. Uszkodzone radiowe oraz telewizyjne nadajniki na kilka dni przerwały transmisję. Na całej wyspie doszło do katastrofalnych szkód rolnych, których straty oszacowano na 76 milionów euro. Ucierpiało wiele upraw roślinnych takich jak wanilia, geranium, a także 20% trzciny cukrowej. Wielkie zniszczenia w wysokości 70% poniosły również fermy drobiu. Najsilniejszy podmuch wiatru 🌬 o sile 280 km/h został zaobserwowany na szczycie wulkanicznym Maïdo. Wzdłuż wybrzeża natomiast fale 🌊 mierzące około 12 metrów spowodowały uszkodzenia wielu domów, firm oraz instytucji. Łącznie straty na wyspie oszacowano na 200 milionów euro. Choć nie było tym razem ofiar śmiertelnych bezpośrednio związanych z cyklonem Dina, to sześć osób zginęło w różnych wydarzeniach pośrednio z nim związanych.
4️⃣ CYKLON GAFILO. Najpotężniejszy w historii cyklon w południowo-zachodnim basenie Oceanu Indyjskiego. Miał miejsce w marcu 2004 roku. Jego negatywne skutki ominęły Reunion, ale zdewastowały pobliski Madagaskar. Cyklon zabił tam ponad 363 osoby, a prawie 200 tysięcy pozostało bez dachu nad głową. Wysokość szkód oszacowano na 250 milionów dolarów amerykańskich. Ogromną tragedią, która miała miejsce w tamtym czasie było także wywrócenie się promu Le Samson 🚢 na archipelagu Komorów, w którym utonęło 112 ze 114 osób na pokładzie! Doszczętnie zniszczone zostały także uprawy rolnicze, które już miesiąc wcześniej ucierpiały w wyniku cyklonu Elita.
5️⃣ CYKLON FAKIR. Najmłodszy uznany za jeden z największych cyklonów tropikalnych ostatnich lat. Wydarzył się 24 kwietnia 2018 roku i zasłynął z dwóch rzeczy, które miały katastrofalne konsekwencje dla mieszkańców. Wyjątkowo późne przybycie na wyspę uśpiło ich czujność, a bardzo silny poruszający się z prędkością ponad 40 km/h wiatr 🌬 pojawił się znienacka w momencie, kiedy jeszcze nikt się tego nie spodziewał, a życie na wyspie toczyło się jak gdyby nigdy nic. Wiele miejsc na kilka dni zostało sparaliżowanych, a także pozbawionych prądu i wody. W pobliżu miejscowości Étang-Salé na zachodnim wybrzeżu ogromna lawina błotna przykryła w całości jednorodzinny dom zabijając tym samym dwie osoby. Mówi się, że Fakir był podobny do Jenny z 1962 roku. Oby dwa były małe, poruszały się niesamowicie szybko, czas ich degradacji był krótki, ale bardzo wyraźny.
Zobacz inne artykuły o Reunion.
RAJSKA WYSPA REUNION – PRAKTYCZNE INFORMACJE TURYSTYCZNE
CO WARTO ZOBACZYĆ NA REUNION – 10 NAJLEPSZYCH ATRAKCJI
Mam nadzieję, że choć odrobinę przybliżyłam Ci jak wyglądają cyklony na wyspie Reunion. 🇷🇪 Za jakiś czas, kiedy będę już po moim pierwszy tego typu doświadczeniu uzupełnię tekst o kolejne informacje.
Do usłyszenia!
Karolina napisał
W tym roku planuję własnie taki wypad egzotyczny. Do tej pory podróżowałam jedynie po Europie, ale ile w końcu można podróżować jedynie po tym kontynencie… Zastanawiam sie jednak gdzie sie wybrać. Mam na oku
Dominikanę
Meksyk ( Cancun albo Tulum)
Kubę
Przyznam jednak, że Reunion również mnie zainteresował. Nie jest to na pewno oklepany kierunek, a z tego co widze oferuje wiele ciekawych widoków 😉
ELIZA GIUSSANI napisał
Hej Karolina. 🙂 Fajnie, że zainteresował Cię Reunion. Dokładnie! To nie jest oklepany kierunek i ma mnóstwo do zaoferowania. To coś innego niż Kuba, Dominikana czy Meksyk. Reunion jest zupełnie inny. Dziki, magiczny i surowy. Widać, że wyspą rządzą żywioły. Zależy co lubisz. Wejdź sobie na mój IG. To da Ci jakiś pogląd. W razie innych pytań pisz, a jak się już zdecydujesz na naszą wyspę to zapraszam na podróżnicze konsultacje. Pomogę Ci z chęcią zorganizować najlepsze dla Ciebie wakacje na Reunion. 🙂