Seria pod tytułem Wiadomości z Reunion & Oceanu Indyjskiego marzyła mi się od dawna! I wreszcie jest! Zapraszam Cię na nowy cykl, w którym będę się dzielić aktualnymi informacjami z tej części świata. To skróty najważniejszych wydarzeń z mojej rajskiej wyspy oraz pobliskich archipelagów. Spodziewaj się interesujących faktów o Reunion oraz ciekawostek o Seszelach, Mauritiusie, Madagaskarze, Majotta oraz wyspie Rodriguez.
Zapraszam
WIADOMOŚCI Z REUNIONU I OCEANU INDYJSKIEGO – 2024
LIPIEC 2024
Uratowany lew morski
REUNION – LIPIEC 2024
W Sainte-Rose na wschodzie wyspy, młody lew morski został uratowany po tym, jak utknął między skałami. Uchatka, która prawdopodobnie przebyła długą podróż z wysp subantarktycznych, została zauważona przez rybaka 1 lipca. Dzięki szybkiej interwencji lokalnych strażaków oraz RNE, czyli organizacji zajmującej się obserwacją ssaków morskich, zwierzę zostało uwolnione i powróciło do morza.
Madagaskar drugim, najbezpieczniejszym krajem Afryki Subsaharyjskiej
Madagaskar uznany jest za drugi najbardziej pokojowy kraj w Afryce Subsaharyjskiej według raportu Global Peace Index 2024, przygotowanego przez Instytut Gospodarki i Pokoju (IEP). Czerwona Wyspa zajmuje 44. miejsce na świecie w ogólnym rankingu i jest jednym z nielicznych państw w regionie, które osiągnęły znaczące postępy w utrzymaniu pokoju. Na pierwszym miejscu znajduje się Mauritius. Reunion podlega pod Francję, która plasuje się dopiero na 87. miejscu.
Wioślarką z Australii na Reunion
Doświadczeni sportowcy, Sophie Bernier i Fanch Landron pokonali 6 tysięcy kilometrów płynąc przez Ocean Indyjski od Australii do Reunionu! Wyprawa rozpoczęta się 25 kwietnia tego roku. Dzięki determinacji, sile i sprzyjającym warunkom zajęła im 88 dni, zamiast zakładanych na początku 100. Do najbardziej zapadających w pamięć doświadczeń zaliczają dwukrotne przewrócenie się łodzi oraz liczne spotkania z wielorybami, rekinami i ptakami morskimi. Wspominają także o przerażających ilościach śmieci w oceanach, takich jak szczoteczki do zębów, wieszaki, a nawet testy ciążowe. Podróż dostarczyła im wiele wrażeń i zainspirowała do napisania książki.
Kody pocztowe na Seszelach
Seszele podobnie jak około 50 innych krajów na świece nie posiada kodów pocztowych. Aby poprawić jakość usług dostawczych, szczególnie w kontekście rosnącej popularności zakupów online Rada Ministrów zatwierdziła wprowadzenie Krajowego Systemu Adresowania, który będzie opierać się na czterocyfrowych kodach pocztowych oraz unikalnych numerach dla każdej lokalizacji.
Inauguracja chińskiej świątynki Sane-Long
19 lipca w Saint-Denis, po trzech latach budowy zainaugurowano nowoczesną chińską świątynię Sane-Long, która mieści największy na wyspie posąg Guandi. Wysoka na 2,5 metra i ważąca 300 kilogramów statua, została wykonana za pomocą technologii druku 3D. Jest to jeden z trzech chińskich budynków religijnych na ulicy Sainte-Anne w stolicy.
CZERWIEC 2024
Île aux Aigrettes: Oaza Bioróżnorodności i Sukcesu Ochrony Gatunków
MAURITIUS – CZERWIEC 2024
Île aux Aigrettes to mała koralowa wyspa położona niecały kilometr od wybrzeża Mauritiusa, na południowy-wschód od Mahébourga. Atol jest skarbcem bioróżnorodności. Można tu znaleźć wiele endemicznych lub zagrożonych wyginięciem ptaków. Jednym z nich jest synogarlica rdzawosterna znana też jako różowy gołąb. W 1990 roku liczba tego gatunku spadła do zaledwie 9 osobników, ale dzięki programom ochronnym dziś ich populacja liczy prawie 400 ptaków! Aby chronić delikatny ekosystem wyspy, dostęp możliwy jest wyłącznie podczas wycieczek z przewodnikiem. Poza różowymi gołębiami odwiedzający mogą spotkać żółwie olbrzymie i zielone jaszczurki.
Mauritius wśród najlepszch krajów dla milionerów.
MAURITIUS – CZERWIEC 2024
W 2023 roku Mauritius dołączył do grona 8 najlepszych na świecie krajów dla milionerów. Wyprzedzają go Australia, Szwajcaria, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Nowa Zelandia, Malta i Monako. Wyspa, zamieszkana przez 1,2 miliona osób, w 2023 roku powitała 5100 mieszkańców posiadających majątek przekraczający milion dolarów. Rankingi opublikowane przez Henley & Partners przedstawiają, że popularność Mauritiusa wśród bogatych osób wynika z atrakcyjności wyspy, bezpieczeństwa, dobrej komunikacji lotniczej oraz niskich podatków. Najbardziej zamożni osiedlają się w kurorcie Grand-Baie, który liczy 12 tysięcy mieszkańców czego z 900 jest milionerami.
Historyczny przemarsz znicza olimpijskiego przez Reunion.
REUNION – CZERWIEC 2024
W środę, 12 czerwca przez Reunion po raz pierwszy w historii przeszedł znicz olimpijski. Trasa wiodła przez Plaine des Sables, Saint-Paul, Le Tampon, Saint-Pierre, Saint-Joseph, Saint-Benoît, Sainte-Suzanne i Saint-Denis. Niemal 120 mieszkańców było zaangażowanych w niesienie pochodni. Wśród uczestników znajdowały się znane postaci ze świata sportu, a całemu wydarzeniu towarzyszyły huczne obchody i imprezy plenerowe.
Nastolatek porwany przez falę.
REUNION – CZERWIEC 2024
W Etang-Salé-les-Bains podczas nocnej kąpieli nastolatek został porwany przez falę. Wydarzenie miało miejsce 10 czerwca około 21:30. Służby natychmiast podjęły akcję ratowniczą. W trudnych warunkach, mimo starań młody człowiek pozostawał nieuchwytny. Około godziny 2 nad ranem, po blisko czterogodzinnej walce z prądami morskimi nastolatek samodzielnie zdołał dotrzeć na brzeg. Strażacy, którzy uczestniczyli w akcji, podkreślają, że miał ogromne szczęście, gdyż tego typu sytuacje zwykle kończą się tragicznie.
Na tropie skarbu pirata La Buse.
MAURITIUS – CZERWIEC 2024
Pod koniec czerwca w Albionie na Mauritiusie odkryto siedem starych monet, które mogą pochodzić ze słynnego skarbu pirata La Buse. Korsarz był legendą Oceanu Indyjskiego w XVIII wieku, a majątek który ukrył w tej części świata szacuje się na ponad 5 miliardów euro. Amatorscy archeolodzy z Mauritiusa, wspierani przez kenijskiego profesora George’a Abungu, znaleźli je w metalowym pudełku na głębokości dwóch metrów. Odkrycie wzbudziło duże zainteresowanie lokalnych władz oraz mieszkańców, a dalsze badania będą wymagały bardziej zaawansowanego sprzętu.
Trzęsienie ziemi na Wyspie Rodrigues
RODRIGUES – CZERWIEC 2024
W poniedziałek 10 czerwca o godzinie 7:44 rano czasu lokalnego odnotowano trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,0 w skali Richtera. Epicentrum znajdowało się 208 km na północny-wschód od Rodrigues i miało głębokość około 10 km. Wstrząsy były lekko odczuwalne przez mieszkańców. Tak nieszkodliwe trzęsienia ziemi w tej części świata zdarzają się regularnie.
MAJ 2024
Turysta aresztowany za przemyt gadów.
MADAGASKAR – MAJ 2024
Turysta został aresztowany na Madagaskarze za próbę wywiezienia do Grecji 30 gadów ukrytych w walizkach. Zwierzęta, w tym węże, żółwie i kameleony, zostały wykryte podczas kontroli lotniskowej, gdy poruszały się pod skanerem. Mężczyzna został zatrzymany i stanie przed sądem. Ta sprawa po raz kolejny ujawnia problem przemytu dzikich zwierząt z Madagaskaru. Malgaskie służby walczą z tym procederem, ale potrzebują międzynarodowej współpracy, aby chronić dziką przyrodę wyspy.
Sezon wielorybów czas start!
REUNION – MAJ 2024
Z początkiem maja do wybrzeży Reunionu zaczęły podpływać pierwsze w tym sezonie humbaki. To bardzo wszcześnie, gdyż pierwsze wieloryby pojawiają się zwykle w czerwcu. Szczyt sezonu natomiast przypada na lipiec i sierpień. Jest to wydarzenie, którym żyje cała wyspa. Jeśli w najbliższym czasie przylatujesz na Reunion, dobrze rozglądaj się po oceanie. Możesz też pomyśleć o rejsie statkiem lub katamaranem.
Nieudany start samolotu!
KOMORY – MAJ 2024
Samolot linii lotniczej “R Komor” rozbił się podczas próby startu z lotniska Bandar Es Salam na wyspie Moheli. Pilot nie był w stanie zatrzymać samolotu na czas i uderzył w pobliżu pasa startowego. Nie było ofiar śmiertelnych, jedna osoba została ranna. Przyczyny wypadku nie są jeszcze znane, ale według świadków opona samolotu mogła wybuchnąć. To nie pierwszy wypadek lotniczy firmy “R Komor”. W lutym ubiegłego roku ten sam samolot wypadł z pasa startowego na lotnisku Anjouan.
Budowa rafinerii złota na Madagaskarze.
MADAGASKAR – MAJ 2024
Madagaskar zbuduje rafinerię złota dzięki dofinansowaniu ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Będzie ona działać od 2025 roku i pozwoli przetwarzać złoto wydobywane na wyspie, ograniczając nielegalny handel i wzbogacając kraj. Rafineria ma produkować 15 ton złota rocznie i jest częścią szerszego planu rozwoju gospodarczego.
Walka z przelotami helikopterów.
REUNION – MAJ 2024
Mieszkańcy Cyrku Salazie od lat cierpią z powodu hałasu helikopterów, które zakłócają ich spokój oraz życie codzienne. Rocznie na całej wyspie odbywa się około 100 000 lotów, czyli średnio 270 lotów dziennie! Po wielu protestach władze lokalne podjęły pewne kroki. W 2024 roku wprowadzony zostanie statut mający na celu kilka regulacji. Nastąpią zmiany tras oraz obowiązek lotu na większej wysokości.
KWIECIEŃ 2024
Pierwsze wieloryby na Mauritiusie
MAURITIUS – KWIECIEŃ 2024
Stowarzyszenie Globice poinformowało, że u wybrzeży Mauritiusa, dużo wcześniej niż zazwyczaj zaobserwowano pierwsze w tym sezonie humbaki. Zwykle wieloryby podpływają do wyspy w połowie lipca. Na ten moment nieznane są przyczyny tego zjawiska.
Nowe kąpielisko na Reunionie
REUNION – KWIECIEŃ 2024
Już wkrótce w zatoce Saint-Paul zostanie otwarte nowe kąpielisko wyposażone w siatki na rekiny, dzięki czemu na wyspie powstanie kolejne bezpieczne miejsce do pływania. Sieci o powierzchni 5000 m2 mają być rozmieszczone na oceanie na początku maja.
Ograniczenia alkoholowe
REUNION – KWIECIEŃ 2024
W celu zmniejszania spożycia alkoholu Prefektura Reunionu podjęła decyzję o zaprzestaniu sprzedaży chłodzonych trunków w supermarketach oraz ograniczeniu ich reklamy przed Dniem Matki i Ojca, które będą miały miejsce w maju i czerwcu. Alkohol to poważny problem na wyspie. Przyczynia się do około 490 zgonów rocznie oraz licznych wypadków drogowych i przemocy wewnątrzrodzinnej. Podejmowane działania mające na celu zmniejszenie jego szkodliwego wpływu na społeczeństwo.
MARZEC 2024
Rekin wielorybi na zachodnim wybrzeżu
REUNION – MARZEC 2024
W jedną z marcowych niedziel dwóch rybaków w okolicach zatoki Saint-Paul sfotografowało 6-metrowego rekina wielorybiego uważanego za największą rybę na świecie. Jej długość może dochodzić do ponad 18 metrów! Gatunek ten jest niegroźny dla człowieka. Żywi się głównie planktonem, skorupiakami i głowonogami.
Winiarskie dożynki
REUNION – MARZEC 2024
W słynącym z wina Cyrku Cilaos obchodzono pierwsze w historii wyspy winiarskie dożynki o nazwie Krazé. W języku kreolskim słowo to oznacza winogrono. W czasie imprezy organizowane były degustacje oraz zwiedzanie istniejącej od 1992 spółdzielni Chai de Cilaos, w której co roku produkowane jest około 15 tysięcy butelek wina z kilku szczepów.
Prézerv sat nou nana
REUNION – MARZEC 2024
Prézerv sat nou nana to kampania komunikacyjna, której celem jest podniesienie świadomości mieszkańców Reunionu w zakresie występujących na wyspie inwazyjnych gatunków zwierząt i roślin, które zagrażają ponad 41% bioróżnorodności wyspy. Z badań przeprowadzonych w 2020 roku przez Groupe Espèce Invasives Réunion zaledwie jeden na czterech mieszkańców wyspy zdaje sobie sprawę z istniejącego problemu. Symbolem kampanii został roślinny potwór z zębami. Będzie go można zobaczyć w spotach w telewizji oraz w social media, a także w samolotach dla podróżnych i centrach handlowych. Kosz tego przedsięwzięcia finansowany jest przez departament i wynosi 500 000 euro.
Pociąg jak za dawnych czasów.
REUNION – MARZEC 2024
Stowarzyszenie Ti Train Lontan dąży do przywrócenia pociągu, który w latach 1882-1976 jeździł nadbrzeżem Reunionu. Celem tego projektu jest zachowanie dziedzictwa kulturowego wyspy, a także stworzenie dodatkowego transportu dla mieszkańców oraz turystów. Na ten moment pomysł spotyka się z wieloma trudnościami. Potrzeba funduszy oraz ekspertów w dziedzinie renowacji kolei.
Nowe Muzeum Villelèle
REUNION – MARZEC 2024
Heritage Lotto, francuski program przyznający fundusze na renowację zabytkowych budynków ogłosił listę 18 miejsc, które otrzymają środki na renowację swoich placówek. Wśród wybrańców znalazło się jedno z reuniońskich muzeów. To Villelèle, największa na Oceanie Indyjskim dawna domena niewolnicza. Dzięki 26 milionom euro przyznanych na ten projekt, w ciągu dwóch lat stworzone ma być miejsce, które opowie najtrudniejszą historię całej wyspy.
LUTY 2024
Niemały wzrost cen warzyw i owoców
REUNION – LUTY 2024
Reuniończycy po przejściu cyklonu Belal i ogromnych stratach w rolnictwie odczuwają znaczny wzrost cen warzyw i owoców. Za kilogram pomidorów trzeba dziś zapłacić ponad 10€. Dużo więcej kosztuje też cukinia, papryka, marchew, awokado, papaja oraz wiele innych zdrowych przysmaków. Obecna sytuacja odbija się także wśród restauratorów, dlatego wielu z nich zmienia menu proponując tańsze alternatywny. Powrót do dawnych cen szacuje się na koniec maja lub początek czerwca.
1/3 populacji na granicy ubóstwa
REUNION – LUTY 2024
2-1/3 POPULACJI NA GRANICY UBÓSTWA
Najnowsza publikacja INSEE podaje, że w 2021 roku jeden na trzech mieszkańców Reunionu mieszkał poniżej granicy ubóstwa obliczanej na podstawie dochodów. Minimalne zarobki to 2,420€ dla pary z dwójką dzieci poniżej 14 roku życia i 1150€ dla jednej osoby. W 2021 roku poniżej tych kwot żyło 36% populacji, czyli prawie 320 000 osób. Dane są niższe niż w poprzednich latach, ale ciągle wyższe niż w innych departamentach zamorskich lub w kontynentalnej Francji. INSEE podaje, że gdyby nie zasiłki rodzinne i mieszkaniowe czy minimalne warunki socjalne wskaźnik ten osiągnąłby 49%.
Rekordowy wzrost malarii
MADAGASKAR – LUTY 2024
Od 2015 roku entomolodzy z Institut Pasteur na Madagaskarze odnotowali 40% wzrost zachorowań na malarię. To największy skok, jaki zaobserwowano we wszystkich krajach dotkniętych tym wirusem. Rozwojowi choroby, która występuje głównie na wybrzeżach sprzyjają częstsze niż kiedyś ulewne deszcze i silne upały obecne w porze letniej.
Nowy Chiński Rok
REUNION – LUTY 2024
10 lutego rozpoczął się Nowy Chiński Rok pod znakiem drewnianego smoka. Zwierzę symbolizuje dobrobyt, sukces oraz zapowiada znaczące zmiany i nowatorskie pomysły. Przez kilkanaście dni w wielu miastach na wyspie zobaczyć można było Taniec Smoka, strzelanie petard, pokazy sztuki walki oraz inne animacje przygotowane specjalnie na tę okazję.
Zawieszone polowanie na kretojeże
REUNION – LUTY 2024
Zawieszony zostaje lutowy sezon łowiecki na reunioński przysmak tangues, czyli kretojeże. Przeciwko lokalnej tradycji sprzeciwia się Stowarzyszenie Obrony Zwierząt One Voice. Szczyt urodzeń gryzoni przypada na styczeń. Aby zapobiec zranieniu karmiących samic wraz z ich młodymi organizacja wzywa do zaprzestania polowań w drugim miesiącu roku, gdyż mają one zły wpływ na populację całego gatunku.
Elektrownia wodna na Madagaskarze
MADAGASKAR – LUTY 2024
Unia Europejska przekazała 20 milionów euro na budowę elektrowni wodnej Volobe nad rzeką Ivondro. Projekt ma na celu zapewnienie niezawodnej i taniej energii elektrycznej ponad dwóm milionom mieszkańców Madagaskaru. Nowy zakład energetyczny zastąpi kosztowną i zanieczyszczającą produkcję oleju napędowego, co pozwoli osiągnąć oszczędności na wysokości ponad 50%.
STYCZEŃ 2024
Największym wydarzeniem w styczniu 2024 był zdecydowanie cyklon Belal. Przeczytasz o nim w osobnym artykule, z którego dowiesz co dokładnie działo się wtedy na wyspie, jakie były zniszczenia oraz czy naprawdę było tak strasznie…
CYKLON BELAL NA WYSPIE REUNION
Płaszczki na Reunionie!
REUNION – STYCZEŃ 2024
10 stycznia o zachodzie słońca na plaży Grande Anse można było zobaczyć dwie płaszczki! To bardzo rzadka obserwacja, gdyż zwierzęta te raczej nie zbliżają się do wybrzeża. Przez ostatnie lata do wód Reunionu podpłynęło już kilka fok, orka, a nawet słoń morski. Każde takie spotkanie mieszkańcy uważają za wyjątkowe.
Nowy rekord w turystyce!
REUNION – STYCZEŃ 2024
Według badań Observatoire Régional du Tourisme (pl. Regionalne Obserwatorium Turystyki) w 2023 roku Reunion odwiedziło 556 089 turystów z zagranicy, co stanowi wzrost o 12% w porównaniu z rokiem 2022. To najwyższy wskaźnik, jaki kiedykolwiek zarejestrowano. Miało to też swoje przełożenie na przychody, które w stosunku do 2022 roku wzrosły o 14,7% i osiągnęły 477,9 milionów euro.
Martwy rekin!
REUNION – STYCZEŃ 2024
W Bassin Bleu, naturalnym basenie wpadającym do oceanu we wschodniej części wyspy znaleziono zwłoki małego rekina. Jak podaje Centre de Sécurité Requin (pl. Centrum Bezpieczeństwa Rekinów) cyklony oraz burze tropikalne mające w ostatnim czasie miejsce to idealne warunki, które sprzyjają zbliżaniu się drapieżników do wybrzeży wyspy.
Wściekli rolnicy!
REUNION – STYCZEŃ 2024
Podobnie jak rolnicy we Francji, również ci z Reunionu brali udział w styczniowych protestach na drogach. Przez dwa dni konwoje traktorów, ciągników oraz ciężarówek spowolniły ruch na północy oraz zachodzie wyspy. Plantatorzy skarżą się głównie na bardzo niskie dochody i idące za tym problemy z utrzymaniem, a także na nieuczciwą konkurencję. Tutejszych rolników ze względu na wiele chronionych na Reunionie obszarów obowiązują liczne przepisy. Za niesprawiedliwe uważają sprowadzanie i sprzedawanie po o wiele niższych cenach towarów wolnych od wszelkich norm, przez co produkty péi, czyli te krajowe wybiera coraz mniej osób.
Prawo gleby na Majotta.
MAJOTTA – STYCZEŃ 2024
Mieszkańcy Majotta, która podlega pod Francję coraz częściej protestują przeciwko nielegalnym imigrantom z Afryki i domagają się zwiększenia bezpieczeństwa w tym zakresie. Gérald Darmanin, Minister Spraw Wewnętrznych i ds. Terytoriów Zamorskich planuje zaostrzyć droit du sol, czyli prawo ziemi. Jak u trójkolorowych wygląda ta zasada? Niezależne od pochodzenia rodziców, dziecko urodzone na terytorium francuskim bez żadnych przeszkód może otrzymać obywatelstwo. Na Majotta sprawa przedstawia się inaczej. Zgodnie z ustawą o azylu i imigracji z 2018 roku podczas składania wniosku należy udowodnić, że jeden z rodziców przebywał legalnie na terytorium Francji przez co najmniej trzy miesiące w momencie narodzin dziecka.
Krokodyl na wolności!
MADAGASKAR – STYCZEŃ 2024
W położonej na północy Madagaskaru wiosce Marivorahona zaobserwowano spacerującego krokodyla o długości 3,5 metrów. Powód? Wywołane silnymi w ostatnim czasie burzami tropikalnymi wylane rzeki zaprowadziły gada w te rejony.
INSTAGRAM W CAŁOŚCI POŚWIĘCONY🏝️🇷🇪 WYSPIE REUNION
WPADNIJ PO PODRÓŻNICZE TIPY & INSPIRACJE!
WIADOMOŚCI Z REUNIONU I OCEANU INDYJSKIEGO – 2023
CZWARTY KWARTAŁ 2023
Morscy Goście!
REUNION – GRUDZIEŃ 2023
23 grudnia u wybrzeży Langevin zaobserwowano 4 kaszaloty, które o tej porze roku powinny być w okolicach Antarktydy. Kilka dni wcześniej z kolei, odnotowano inne bardzo rzadkie zjawisko. Około czterdziestu delfinów Steno Bredanensis płynęło w okolicach Nouvelle Route du Littoral, czyli drogi położonej na oceanie.
Ziemia lekko zadrżała!
REUNION – GRUDZIEŃ 2023
W południowo-wschodniej części wyspy, dokładnie w okolicach Tremblet na początku grudnia odczuwalne było trzęsienie ziemi o niskiej sile – 2,8 w skali Richtera. To czwarta obserwacja tego typu w tym roku. Wcześniejsze wstrząsy, miały miejsce głównie w Cyrku Salazie.
Powrót rekinów?
REUNION – GRUDZIEŃ 2023
Choć od 2019 roku nie odnotowano żadnego ataku rekinów, to prefektura na nowo wzywa do przestrzegania środków bezpieczeństwa. Od kilku miesięcy zwłaszcza na południu i zachodzie wyspy obserwuje się ich wzrost. W listopadzie schwytano aż trzy rekiny buldożery: samiec o długości 1,80 metra i dwie samice – 1,20 metra i 2,40 metry.
Torturowane psy!
REUNION – GRUDZIEŃ 2023
Policja znalazła 11 piesków przywiązanych do drzew, 9 z nich było przeznaczonych do walki, bagarre entre chiens. To popularne, przywiezione z Majotta zakłady pieniężne, które niestety podobnie jak walki kogutów (fr. comba coq) cieszą się na Reunion ogromną popularnością. Psy, poza tym, że trzymane są w niehumanitarnych warunkach, trenowane są tak, by okazywały, jak największą agresję.
Częściowe otwarcie Eastern River!
REUNION – GRUDZIEŃ 2023
Po kilku latach renowacji, wybudowany w 1894 i zamknięty w 2016 roku most wiszący Eastern River został częściowo otwarty. Na ten moment dostępna jest wyłącznie część dla pieszych od strony miasteczka Sainte-Rose. Cały projekt kosztował 10 milionów euro. Most jest klasyfikowany jako zabytek. Stanowi bardzo ważną część historii Reunion, łączył wschodnią część wyspy z północą.
34. edycja Dipivali!
REUNION – LISTOPAD 2023
W dniach 15–19 listopada 2023 w Saint-André odbyło się najważniejsze hinduskie święto Dipavali, podczas którego licząca od 20 do 25% społeczność Malbar, Tamilowie pochodzący z południowo-zachodnich Indii przez 5 dni upamiętniali zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością. W programie były pokazy tańca, parady, warsztaty, koncerty oraz prezentacja kultury hinduskiej za pomocą stoisk wystawowych, oraz wycieczek z przewodnikiem.
Coraz mniej bichique!
REUNION – LISTOPAD 2023
Bichique to maleńkie rybki uważne za reunioński kawior. Ich połowu dokonuje się w czasie pełni księżyca. W październiku obchodzą swoje własne święto, a ich cena sięga od 30 do 50 euro za kilogram. W kuchni kreolskiej wykorzystywane są do przyrządzenia cari bichique uważanego za jeden z największych przysmaków. I choć jest to gatunek zagrożony, to ze względu na wielowiekową tradycję od września do lutego można je łowić, sprzedawać oraz transportować. Przez resztę roku obowiązuje zakaz, a za złamanie przepisu grozi grzywna do 22 500 tysięcy euro. Jak podają rybacy z roku na rok sytuacja się pogarsza, ostatnie dwa miesiące były „marne”, dokonano prawie zerowych połowów.
Wraca Dodo!
MAURITIUS – LISTOPAD 2023
Dodo to emblematyczny dla Mauritiusa nielatający ptak wymarły pod koniec XVII wieku. Amerykańska firma Colossal Biosciences za pomoc projektu “re-wilding” dodo i zebranych już na to środków w wysokości 150 milionów euro chce odtworzyć jego DNA! Celem jest ponowne wprowadzenie zwierzęcia do maurytyjskiej bioróżnorodności. Ponadto firma pracuje także nad odtworzeniem DNA mamuta oraz tygrysa tasmańskiego!
Wyjątkowy atol Aldabrara!
SESZELE – LISTOPAD 2023
Należący do Seszeli, położony 1066 kilometrów na południowy zachód od Mahé (stolicy archipelagu) i 420 km na północny-zachód od Madagaskaru Atol Aldabra liczy 155 km2 i sześć wysp. Od 1982 wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Miejsce jest schronieniem dla słynnych żółwi olbrzymich oraz dla 180 roślin, 44 gatunków ptaków, 5 ssaków, 19 gadów i kilkudziesięciu ryb. Na specjalną uwagę zasługuje diugoń przybrzeżny nazywany krową morską. To ssak wodny żywiący się glonami. Zaliczany jest jako gatunek zagrożony wyginięciem. Na świecie żyje około 40 000 osobników, z czego jak podają ostatnie dane 14 na Aldabra.
Zdemaskowana sieć handlarzy dziećmi!
MADAGASKAR – LISTOPAD 2023
Po kolejnym tajemniczym porwaniu dziecka, tym razem 10-letniego chłopca w Taolagnaro, mieście w południowo-wschodniej części Madagaskaru, odnaleziono działającą na wyspie znaną sieć handlarzy nieletnimi. W pierwszej kolejności aresztowano zamieszaną w akcje kobietę, która przyznała się do udziału w przestępstwie, a następnie pogłębiając śledztwo zdemaskowano działających w tym regionie wspólników. Historia kończy się dobrze, zdrowy chłopiec został oddany rodzinie.
⁉️PYTANIE, KTÓRE POJAWIŁO SIĘ NA INSTAGRAMIE
Często porywają dzieci na Madagaskarze?
Nie znalazłam takich statystyk, ale Madagaskar znajduje na 20 miejscu pod względem przestępczości z 54 krajów afrykańskich. Mauritius jest na 45 miejscu, a Reunion w statystykach wlicza się do Francji, więc porównanie nie będzie wiarygodne, ale wyspa uważana jest za jeden z najbardziej bezpiecznych departamentów. Trzy największe problemy, z którymi na ten moment mierzy się Reunion to przemoc seksualna, napaści oraz stręczycielstwo.
W temacie porwań dzieci na Madagaskarze warto rozróżnić dwie rzeczy.
W tej części świata bardzo częste są porwania ludzi, zwłaszcza dzieci z albinizmem. Ich części ciała, głównie skóra, włosy, piersi, kończyny, nos, oczy lub narządy płciowe używane są do przyrządzania mikstur wypijanych podczas przeróżnych szarlatańskich praktyk czy rytuałów, które według wierzeń mają przynieść szczęście i bogactwo.
Druga kwestia jest taka, że Reuniończycy uważają Madagaskar za niebezpieczny ze względu na długoletni konflikt polityczny. Wiele osób, z którymi rozmaiłam mówiło, że wjeżdżanie tam na francuskim paszporcie może się różnie skończyć, dlatego jeśli się już tam wybierają to w większych grupach lub na wyspy Madagaskaru, nie na ląd.
Hołd dla Dzieci Creuse!
REUNION – LISTOPAD 2023
W Saint-Paul, 20 listopada podczas Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka upamiętniono dzieje Dzieci Creuse (fr. Enfants de la Creuse), które w latach 1962-1984 w ramach polityki migracyjnej wywożone były do Francji kontynentalnej. Rosnąca niezwykle szybko od 1954 roku populacja Reunion uznana została przez władze francuskie za zagrożenie. Obawiano się pogorszenia sytuacji społecznej. Ponad 2510 nieletnich, przesiedlonych zostało do różnych części Francji. Aż 215 z nich trafiło do słabo zaludnionego departamentu Creuse, od którego wzięła się nazwa tego okrutnego eksperymentu społecznego.
41% zagrożonych gatunków flory!
REUNION – LISTOPAD 2023
Pierwsza przeprowadzona w 2010 roku inwentaryzacja botaniczna oszacowała 30% zagrożonych gatunków flory na Reunion. Trzynaście lat później w Czerwonej Księdze znalazło się już 41%! Problemem są liczne inwazyjne gatunki takie, jak gujawa truskawkowa, duży ślimak afrykański oraz szczury, które wypleniają endemiczne dla wyspy wariacje roślin, kwiatów, drzew i krzewów.
Morska gąbka lekarstwem na raka!
MAURITIUS – LISTOPAD 2023
Najnowsze odkrycie doktorantki biochemii morskiej Rima Beesoo pokazuje, że substancje chemiczne wytwarzane przez gąbkę morską Neopetrosia Exigua z Mauritiusa niszczą komórki nowotworowe wątroby bez uszkadzania tych normalnych, dzięki czemu pacjenci nie będą narażeni na skutki uboczne takie jak nudności, niedokrwistość, zmęczenie, wypadanie włosów oraz różne inne infekcje. Naukowcy od lat 50. przeprowadzają liczne badania w zakresie tych bez tkankowych zwierząt, które ze względu na swoją różnorodność traktowane są jako potencjalne źródła nowych leków. Na Karaibach na przykład tectitethya crypta stosowana jest jako leki przeciw białaczce, HIV czy eboli.
Orki na Reunion!
REUNION – PAŹDZIERNIK 2023
9 października u wybrzeży Etang-Salé, około 24 kilometrów od brzegu zaobserwowano 3 orki podążające za rybacką łodzią. Prawdopodobnie zainteresowane były kalmarami używanymi jako przynęta. To bardzo rzadka obserwacja, która ostatni raz na Reunion miała miejsce 22 lata temu! Zwykle widuje się je wyłącznie na otwartym morzu.
Rusza Grand Raid!
REUNION – PAŹDZIERNIK 2023
Od 19 do 22 października rusza 31-pierwsza edycja Grand Raid, czyli jednego z najtrudniejszych wyścigów biegowych na całym świecie. To najważniejsze sportowe wydarzenie na wyspie, w którym miejsca zarezerwowane są w większości dla Reuniończyków oraz Francuzów.
Są już pierwsze liczi!
REUNION – PAŹDZIERNIK 2023
Sezon na liczi, które na Reunion uważane jest za królewski owoc oraz symbol Bożego Narodzenia rozpoczyna się za kilka tygodni. W tym roku jednak, na wschodzie owoce pojawiły się dużo wcześniej. Sprzedawane są za około 18 euro za kilo, czyli tyle samo ile na początku właściwego sezonu. PS. Dla tego smaku warto kupić nawet i za taką cenę!
TRZECI KWARTAŁ 2023
Bliskie spotkanie z wielorybem!
REUNION – WRZESIEŃ 2023
Podczas wycieczkowego rejsu statkiem samotny wieloryb podpłyną do katamaranu i dotknął stopy dziewczyny. Trochę jej zazdroszczę!
Od dwóch lat coraz więcej wielorybów!
REUNION – WRZESIEŃ 2023
Wieloryby coraz liczniej migrują ze swoich żerowisk w okolicach Antarktydy do ciepłych wód wyspy Reunion, gdzie znajdują się ich lęgowiska. W tym roku odnotowano rekordową liczbę zidentyfikowanych humbaków. Tylko do sierpnia 2023 roku naliczono ponad 500 osobników, a sezon kończy się dopiero w październiku. To drugi rok, kiedy walenie tak licznie podpływają do wyspy. W 2022 naliczono 430 osobników.
Jaki będzie sezon cykloniczny 2023-2024 na Reunion?
REUNION – WRZESIEŃ 2023
Météo France Indian Ocean wyemitował pierwsze trendy sezonu cyklonicznego 2023-2024. Jakie są przewidywania?
- Liczba układów tropikalnych powinna być poniżej średniej, od 5 do 9, zwykle wskaźnik wynosi 10.
- Nie przewiduje się cyklonów oraz burz tropikalnych przed grudniem, co oznacza późny początek sezonu.
- Preferowaną trajektorią będzie południe, co zmniejsza ryzyko uderzeń cyklonów we wschodnie, najbardziej dotknięte od kilku lat wybrzeże Madagaskaru.
Lecisz na Reunion? Musisz przeczytać ten artykuł!
Cały czas trwa walka z nielegalną imigracją na Majotta.
MAJOTTA – WRZESIEŃ 2023
Majotta to ostatni, sto pierwszy departament francuski położony na Komorach. Warunki życia są tam cały czas gorsze niż na Reunion, który w tej części świata pod względem ekonomicznym jest numerem jeden, ale zdecydowanie lepsze niż w innych pobliskich krajach afrykańskich. W poszukiwaniu lepszego życia od wielu lat mieszkańcy Madagaskaru oraz Komorów na wiele sposobów próbują nielegalnie przekroczyć granicę.
Nowa Wyspa w Archipelagu Seszeli!
SESZELE – WRZESIEŃ 2023
Derrick’s Sandbank to wysepka, która na rajskich Seszelach powstała w 2016 roku po przejściu cyklonu. Od tego czasu jej powierzchnia zwiększyła się 25 razy! Z 0,3ha do prawie 8! Co więcej rozwinęło się tam życie. Krzewy, które obecnie pokrywają większość terenu są domem dla ptaków szukających schronienia przed drapieżnymi i inwazyjnymi gatunkami obecnymi na innych wyspach. W celu ochrony ekosystemu Derrick’s Sandbank odwiedzane jest wyłącznie przez naukowców i kilku rybaków.
Kolejne wiadomości z Reunionu i Oceanu Indyjskiego już wkrótce!
Zapraszam pod koniec lutego!
Dodaj komentarz