Polinezja Francuska to 5 archipelagów i aż 115 wysp rozproszonych na Oceanie Spokojnym. Życia by nie starczyło, by zwiedzić każdą z nich, dlatego też przygotowałam zestawienie, w którym pokażę Wam moje TOP 10. To najpiękniejsze wyspy Polinezji Francuskiej, które pokochacie od pierwszego wejrzenia. Znajdziecie tu nie tylko rajskie atole pełne luksusowych resortów, ale także dzikie i odległe lądy wyglądające jak te z powieści Daniele Defoe o Przypadkach Robinsona Crusoe.
Zaczynamy!
NAJPIĘKNIEJSZE WYSPY POLINEZJI FRANCUSKIEJ
TAHITI
Tahiti to największa i najbardziej zaludniona wulkaniczna wyspa Polinezji. Jest bardzo górzysta i otoczona rafami koralowymi. To właśnie w tym miejscu zaczyna się rajska przygoda prowadząca w inne egzotyczne zakątki. Atmosfera, która tu panuje ani trochę nie przypomina tej, którą znaleźć można na innych wyspach Polinezji. To gospodarcze, polityczne oraz kulturowe centrum kraju, które tętni życiem. Jeśli szukacie spokoju i niebiańskich klimatów to tutaj ich nie ma. Na Tahiti, zwłaszcza w stolicy wyspy, czyli Papeete warto zatrzymać nie dłużej niż na jeden lub dwa dni. Można dzięki temu poznać jak wygląda codzienne życie w największej metropolii polinezyjskiej. Papeete to także idealne miejsce na shopping. Znajdziecie tu wiele egzotycznych pamiątek, których nie ma nigdzie indziej. Polecam Wam Le Marché de Papeete (ty. Mapuru a Paraïta), czyli największy publiczny targ w mieście. Mnóstwo tam świeżych owoców, warzyw, kwiatów, tahitańskich rękodzieł, biżuterii z czarnymi perłami, kosmetyków, wanilii, odzieży, a nawet ręcznie haftowanych pościeli i poduszek.
CIEKAWOSTKI O TAHITI
- Tahiti skupia około 70% całej populacji Polinezji Francuskiej.
- Pointe Venus to czarna plaża uważana za najpiękniejsze miejsce na całej wyspie. Swoją nazwę zawdzięcza kapitanowi Cookowi, który w 1769 roku obserwował tam tranzyt Wenus. Jest to zjawisko astronomiczne podobne do zaćmienia Słońca, które polega na tym, że planeta Wenus znajduje się pomiędzy Ziemią, a Słońcem i jest widoczna na tle tarczy słonecznej.
- W centralnej części tej wyspy Polinezji Francuskiej znajduje się najwyższy szczyt archipelagu, czyli Góra Orohena (2241 m. n.p.m).
- Tahiti dzieli się na dwie mniejsze wyspy. Północno-zachodnia część znana jest jako Tahiti Nui (pl. Wielkie Tahiti), które w głębi lądu jest prawie całkowicie niezamieszkałe. Znacznie mniejsza część na południowym wschodzie to Półwysep Taiarapu lub Tahiti Iti (pl. Małe Tahiti).
- Na wyspie odbywa się festiwal kultury polinezyjskiej Heiva i Tahiti. To niezwykle wydarzenie każdego roku w lipcu przyciąga do stolicy Tahiti mieszkańców całego kraju, a nawet świata. Przez kilkanaście dni prezentowana jest tamtejsza kultura oraz sztuka. Organizowane są wystawy, konkursy, tańce, koncerty oraz wiele innych pokazów dawnych tradycji przodów Oceanii.
Dwie powyższe fotografie zostały zakupione w banku zdjęć Adobe Stock. | 1. Widok na Tahiti. Autor © napa74. | 2. Rynek w Papeete. Autor © emmanuel gillardin.
MOOREA
Moorea to piąta co do wielkości wulkaniczna wyspa Polinezji. Od Tahiti dzieli ją zaledwie 17 kilometrów dlatego też nazywana jest jej siostrą. Najłatwiej oraz najtaniej dostać się tutaj statkiem wypływającym kilka razy dziennie z Tahiti. Rejs trwa niecałą godzinę. Istnieją także połączenia samolotowe, które w 10 minut przetransportują Was na wyspę. Moorea pełna jest egzotycznych krajobrazów, tajemniczych szczytów górskich, plantacji ananasów oraz plaż ze złotym piaskiem. Turkusowa woda, rafy koralowe, egotyczne rybki i niegroźne maleńkie rekiny sprawią, że nurkowanie w tym miejscu będzie niezapomnianym przeżyciem. Wiele tu także mniejszych lub większych zatok. Najpopularniejsze z nich to Zatoka Opunohu i Zatoka Cooka. Polecam wycieczkę dokoła wyspy. To zaledwie 60 km, które przejedziecie autem w godzinę. Obowiązkowo należy wybrać się też do skansenu Tiki Village, który odtwarza pradawne życie Polinezyjczyków.
Więcej oTiki Village przeczytasz w osobnym artykule.
NAJLEPSZE ATRAKCJE POLINEZJI FRANCUSKIEJ
CIEKAWOSTKI O MOOREA
- Moorea to trzecia najczęściej odwiedzaną wyspa Polinezji. Pierwsze miejsce zajmuje Tahiti, a drugie Bora Bora.
- Na wyspie wznosi się aż 8 szczytów górskich. Najwyższy z nich to Mount Tohiea (1207 m. n.p.m.), a najniższy Mount Matotea (714 m. n.p.m.).
- Wyspa dawniej nazywała się Aimeho lubi Eimeo. Obecna nazwa Mo’orea oznacza żółtą jaszczurkę (moʻo – jaszczurka | rea – żółty), która według jednej z legend podzieliła ogonem zatokę Cooka i Opunohu na północy wyspy.
- Moorea jest pionierem uprawy ananasów w całej Polinezji Francuskiej. W 1981 roku na wsypie powstała Fabryka Soków Jus de Fruits de Moorea, która produkuje słynne napoje marki Rotui. Polecam spróbować! Są przepyszne!
- Domki na wodzie zostały wynalezione właśnie na wyspie Moorea. W 1967 roku nieudana plantacja wanilii została przekształcona w kurort Bali Hai Boys, w którym zbudowano pierwsze bungalowy nad wodą. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i został skopiowany na całym świecie.
BORA BORA
Bora Bora nie trzeba nikomu przedstawiać. To najpopularniejsza wyspa Polinezji chętnie wybierana przez nowożeńców na podróż poślubną. To także jedna z najdroższych destynacji podróżniczych na świecie. Musicie wiedzieć, że najlepsze hotele oraz luksusowe kurorty ze spa znajdują się nie na samym Bora Bora, ale na położonych dookoła laguny maleńkich koralowych atolach. To właśnie stąd można podziwiać niesamowitą panoramę na tajemniczą górę Otemanu, która jest pocztówkowym symbolem tego miejsca. Trzeba wiedzieć, że Bora Bora konkuruje trochę z wyspą Moorea. Ciężko je do siebie porównać, bo są naprawdę bardzo różne. Jeśli szukacie czegoś typowo pod luksusowy wypoczynek to Bora Bora sprawdzi się tutaj o wiele lepiej. Wyspę Moorea natomiast polecam każdemu kto oprócz wakacji w stylu resort spa ma ochotę na aktywne zwiedzanie i poznanie kultury Polinezyjczyków.
CIEKAWOSTKI O BORA BORA
- Na wyspie Bora Bora wznoszą się dwa powulkaniczne szczyty: Góra Otemanu (727 m. n.p.m.) i Mount Pahia (661 m. n.p.m.).
- Ze względu na swoje unikatowe piękno Bora Bora nazywana jest również Perłą Oceanu (fr. Perle de l’Océan).
- Wyspa Bora Bora była bazą wojskową dla floty zaopatrzeniowej Stanów Zjednoczonych podczas II wojny światowej.
- Bora Bora w rzeczywistości nazywa się Pora Pora! Nazwa oznacza pierworodny i została zmieniona, ponieważ litera nie istnieje w języku tahitańskim.
- W 2013 roku Stefan Fled stworzył strategiczną planszówkę o nazwie Bora Bora. W grze wcielamy się w postać wodza starożytnej wioski. Naszym zadaniem jest ją zaludnić i rozbudować, a w międzyczasie wygrać starcia z innymi plemionami.
RAIATEA
Raiatea to czwarta co do wielkości wyspa Polinezji. W większości pokryta jest gajem palmowym, ma dość monotonny krajobraz i nie zachwyca tak bardzo jak inne wyspy z Archipelagu Towarzystwa. Raiatea ma ogromne znaczenie kulturowe oraz historyczne. Często nazywana jest także Świętą Wyspą (fr. Île Sacrée). Uważa się, że to pierwsze zaludnione miejsce Polinezji, z którego rozpoczęła się wielka migracja ludów Oceanii kolonizująca Hawaje, Nową Zelandię i Wyspy Cooka. Znajdziecie tu wiele ukrytych marae, czyli świątyń pełniących dawniej funkcje sakralne, społeczne, a nawet polityczne. Warto się tu zatrzymać nie tylko, by lepiej poznać oraz zrozumieć kulturę Polinezji, ale także, by odwiedzić pobliską, pachnącą wanilią wysepkę Taha’a. To właśnie z Raiatea najszybciej oraz najtaniej można się tam dostać.
CIEKAWOSTKI O RAIATEA
- Nazwa wyspy Raiatea w języku tahitańskim oznacza jasne niebo.
- Raiatea to jedno z najlepszych miejsc do żeglowania w Polinezji. Wiele tu spokojnych oraz głębokich zatok, a także miejsc do cumowania.
- W lutym 2016 roku miała miejsce oficjalna wizyta Prezydent Francji François Hollande, który poza Tahiti, odwiedził również wyspę Raiatea.
- Przez wyspę przepływa rzeka Fa’aroa, która jest jedyną żeglowną rzeką w całej Polinezji. To podobno z tego miejsca tysiące lat temu wyruszyły pierwsze łodzie, które skolonizowały resztę Oceanii.
- Najwyższym szczytem wyspy jest Góra Tefatoaiti (fr. Mont Tefatoaiti) o wysokości 1017 metrów nad poziomem morza. To bardzo ważne miejsce dla mieszkańców, gdyż tylko tutaj można spotkać chroniony oraz zagrożony wyginięciem rzadki gatunek Tiare Apetahi. To niewielki, pięciopłatkowy kwiat, który jest symbolem Polinezji.
Dwie ostatnie fotografie zostały zakupione w banku zdjęć Adobe Stock. | 1. Stanowisko archeologiczne marae. Autor © Andrea Izzotti. | 2. Górskie krajobrazu na wyspie Raiatea. Autor © Dmitry.
TAHA’A
Taha’a to maleńka wyspa wulkaniczna na północ od Raiatea w kształcie kwiatka. Jest spokojna, pełna egzotycznych atrakcji oraz zapierających dech w piersiach widoków na sąsiednią wyspę Bora Bora i Raiatea. Słynie z bardzo dużych zatok, w tym największej w całej Polinezji Zatoki Haamene (fr. Baie de Haamene). Taha’a znana jest z uprawy wanilii, farmy czarnych pereł oraz destylarnii rumu. Znajdzie tu także wiele raf oraz ogrodów koralowych. Nurkowanie czy snorkeling na wyspie Taha’a to czysta przyjemność.
Więcej o plantacji wanilii oraz farmie czarnych pereł znajdziesz w osobnym artykule.
NAJLEPSZE ATRAKCJE POLINEZJI FRANCUSKIEJ
CIEKAWOSTKI O TAHA’A
- Na wyspie nie ma lotniska. Dostać się można tutaj tylko drogą morską.
- W centrum wyspy wznoszą się pozostałości dwóch starożytnych wulkanów: Góra Ohiri (590 m. n.p.m.) i Mount Puurauti (550 m. n.p.m.).
- Taha’a to wyspa pachnąca wanilią. Ponad 80% upraw tej słodkiej przyprawy w Polinezji pochodzi z tego miejsca. Właśnie dlatego bardzo często Taha’a nazywana jest także Vanilla Island.
- Z geologicznego punktu widzenia uważa się, że Taha’a oraz pobliska Raiatea dawniej tworzyły całość. Jedna z tahitańskich legend mówi, ze wyspy zostały rozdzielone przez opętanego nieludzką mocą giganta.
- Na wyspie znajduje się Plaża Joe Dassin (fr. Plage de Joe Dassin). Ten popularny amerykański piosenkarz zakochany w Polinezji, ze wszystkich rajskich miejsc najbardziej upodobał sobie właśnie wyspę Taha’a. Zakupił tam nawet dużą działkę na plaży z widokiem na niekończący się ocean, która dziś dostępna jest dla turystów.
HUAHINE
Huahine nazywana jest tajemniczą wsypą (fr. île secrète). Ten rajski atol zachwyca gajami palmowymi, białymi piaszczystymi plażami, lazurową wodą oraz malowniczymi wioskami. Można tu odnaleźć spokój oraz poznać dawny styl życia polinezyjskich ludzi. To też jedna z niewielu wysp Polinezji, gdzie krajobraz nadal pozostał praktycznie nienaruszony. Huahine to idealne miejsce do nurkowania i snorkelingu. Inne ważne atrakcje na wyspie to farma czarnych pereł oraz liczne stanowiska archeologiczne, czyli marae. Najpopularniejsze oraz jedno z najlepiej zachowanych w całej Polinezji to Marae Maeva.
CIEKAWOSTKI O HUAHINE
- Huahine to tak naprawdę nie jedna, ale dwie wyspy oddzielone od siebie niewielką zatoką Maroe. Pierwsza to Huahine Nui, czyli tętniące życiem miasteczko Fare oraz jego okolice. To tu także znajduje się lotnisko. Druga z wysp to Huahine Iti. Jest mniejsza i zdecydowanie bardziej spokojna. Jeśli szukacie ciszy, dzikich plaż i najczystszych lagun to właśnie tutaj można to wszystko znaleźć.
- Legenda mówi, że pradawny bóg Hiro w czasie jednej z burz przedzielił wyspę na dwie części polinezyjską łodzią.
- W północno-zachodniej części Huahine Nui leży słone jezioro Lac Fauna Nui nazywane również Maeva. Ma powierzchnię około 3,75 km² i jest to pozostałość po dawnej lagunie, która znajdowała się tam tysiące lat wcześniej.
- Huahine była nazywana wyspą kobiet, ponieważ od zawsze była rządzona tylko i wyłącznie przez damską część społeczeństwa. Dawniej wyspa nosiła nazwę Tematatoerau, potem Matairea, aż w końcu HuaHine, które można przetłumaczyć jako płeć żeńska.
- Huahine wraz z pobliską Bora Bora, Taha’a i Raiatea, jest jedną z czterech wysp, pomiędzy którymi odbywają się międzynarodowe zawody Hawaiki Nui Va’a. Są to słynne na cały świat wyścigi tradycyjną łodzią polinezyjską zwaną pirogą.
Dwie powyższe fotografie zostały zakupione w banku zdjęć Adobe Stock. Autor © sebastien.
RANGIROA
Rangiroa to drugi co do wielkości atol na świecie i pierwszy w całej Polinezji Francuskiej. Składa się z 240 maleńkich wysepek zwanych motu oddzielnych od siebie ponad setką ho’a, czyli maleńkich kanałów. Maksymalnie cała laguna rozciąga się na 80 km długości i 32 km szerokości. To także jedno z lepszych miejsc do nurkowania w całej Polinezji. Ja polecam Wam Przełęcz Tiputa (fr. Passe de Tiputa). Poza wieloma egotycznymi gatunkami rybek można tu zobaczyć delfiny, manty, rekiny, a sezonowo także wieloryby.
CIEKAWOSTKI O RANGIROA
- Nazwa wyspy Rangiroa w języku tahitańskim oznacza niekończące się niebo.
- Jedno z najpiękniejszych na wyspie miejsc to Le Sable Roses, czyli plaża z różowym piaskiem.
- Wnętrze laguny Rangiroa jest tak duże, że mogłoby zmieścić do środka całą wyspę Bora Bora.
- Rangiroa słynie z jedynej na świecie winnicy, którą udało się stworzyć w tak odległym oraz egzotycznym miejscu. Winorośle rosną na skraju laguny niedaleko gaju koksowego i dają zbiory 2 razy rocznie.
- Życie na wyspie toczy się w dwóch wioskach Avatoru oraz Tiputa, które są tak naprawdę dwoma atolami oddzielonymi przełęczą. Reszta wysepek jest praktycznie niezamieszkała. Znajdują się tam wyłącznie gaje kokosowe, na których uprawia się koprę.
Ostatnia fotografia przedstawiająca wyspę Rangiroa z lotu ptaka została zakupiona w banku zdjęć Adobe Stock. Autor © urosr.
FAKARAVA
Fakarava to drugi co do wielkości atol w Polinezji Francuskiej. Ma bardzo oryginalną prostokątną formę o długości 60 km i maksymalnej szerokości 21 km. Przepłynięcie łodzią z północy na północ zajmuje około półtora godziny. Najszersza cześć atolu ma około 300 metrów, najwęższa niecałe 30. Wyspa jest znana na całym świecie z nurkowania. To miejsce jest domem dla koralowców, płaszczek, wielu gatunków rekinów, żółwi, delfinów, tuńczyków oraz egotycznych rybek. Nie znajdzie tu zbyt wielu atrakcji czy zabytków. Jest za to błogi spokój i slow island life, który pozwana nabrać dystansu do życia i naładować baterie na długi czas.
CIEKAWOSTKI O FAKARAVA
- W języku tahitańskim nazwa wyspy Fakarava oznacza przepiękny lub sprawiający, że coś staje się piękne.
- Na wyspie znajduje się największa przełęcz Polinezji Francuskie. Jest to Passe Garuae o szerokości 1600 km.
- Fakarava jest jednym z siedmiu atoli Polinezji sklasyfikowanym przez UNESCO jako rezerwat biosfery.
- W 1957 roku na północy atolu wybudowano latanię Phare de Topaka. Ma 14 metrów wysokości, 10 stopni i została zabudowana z koralowców oraz cementu. Jest to jeden z nielicznych zabytków, który turyści mogą podziwiać na wyspie.
- Przełęcz Tumakhua (fr. Tumakhua Pass) to jedno z lepszych miejsc do nurkowania na całej wyspie. Ciekawostką jest, że żyje tam największe na świecie skupisk żarłaczy szarych.
Trzy powyższe fotografie zostały zakupione w banku zdjęć Adobe Stock. | 1. Widok na wyspę Fakarava z lotu ptaka. Autor © Le Bouil Baptiste | 2. Egzotyczne rybki na wyspie Fakarava. Autor © Janos gillardin. | 3. Domki na wodzie i plaża na wyspie Fakarava. Autor © dieter76.
NUKU HIVA
Nuku Hiva to mityczna wyspa skrywająca wiele tajemnic. Warto tu przyjechać, by zobaczyć zupełnie inną, lecz nadal piękną Polinezję. Stolicą wyspy, a także centrum życia gospodarczego i administracyjnego całego archipelagu Markizów jest rozciągająca się przez kilka kilometrów wioska Taiohae położona nad zatoką o tej samej nazwie. To bardzo spokojne miejsce, w którym życie płynie powoli. Głównymi atrakcjami miasteczka jest katedra rzymskokatolicka z lat 70 XX wieku (fr. Kathédrale Notre-Dame de Taiohae) oraz współczesna rzeźba tiki Tuhiva o wyskości 12 metrów zbudowana w 2016 roku.
CIEKAWOSTKI O NUKU HIVA
- Na wyspie wybudowano trzycelowe więzienie do odbywania łagodnych oraz krótkich wyroków.
- W Dolinie Hakaui znajduje się największy w całej Polinezji wodospad Vaipo o wysokości 350 metrów.
- Na wyspie Nuku Hiva znajduje się najwyższe wzniesienie Archipelagu Markizów, czyli Góra Tekao (1224 m. n.p.m.).
- W 2014 roku na wyspie doszło do aktu kanibalizmu… Niemiecka para w czasie wakacji została zjedzona przez tamtejszego przewodnika… Szczegóły tej przerażającej historii znajdziecie TUTAJ.
- W 2001 roku na wyspie Nuku Hiva był kręcony czwarty sezon amerykańskiego reality show Survivor 4 Marquesas. Polskim odpowiednikiem tego programu rozrywkowego jest Wyspa Przetrwania emitowana w telewizji Polsat.
HIVA OA
Hiva Oa to najpopularniejsza wyspa z archipelagu Markizów. Baza turystyczna jest tu o wiele lepiej rozwinięta niż na sąsiedniej Nuku Hiva, dlatego też turyści chętniej odwiedzają to miejsce. Centrum administracyjnym jest Atuona, niewielka wioska położona na krańcu zatoki Taaao. Znajdziecie tam pocztę, ratusz, sklep spożywczy, kościół, cmentarz, dwa muzea oraz centrum rzemieślnicze, w którym można znaleźć przepiękne ręcznie robione egzotyczne pamiątki z podróży.
CIEKAWOSTKI O HIVA OA
- Hiva Oa to trzecia co do wielkości wyspa Polinezji Francuskiej.
- Najwyższym szczytem Hiva Oa jest wulkan Temetiu położony na wysokości 1213 metrów nad poziomem morza.
- Hiva Oa to wyspa artystów. Tworzyli tu między innymi francuski malarz Paul Gauguin i belgijski muzyk Jacques Brel.
- Na wyspie znajduje się największe wykopalisko archeologiczne Upeke z posągami tiki, czyli pradawnymi bogami polinezyjskimi.
- Wyspa Hiva Oa ze względu na swoje malownicze krajobrazy nazywana jest Ogrodem Markizów (fr. Jardin des Marquises).
MAPA – NAJPIĘKNIEJSZE WYSPY POLINEZJI
Jeśli macie ochotę zobaczyć gdzie znajdują się wymienione w tym artykule wyspy Polinezji Francuskiej to zajrzyjcie do mapy. Możecie ją także zapisać za pomocą gwiazdki 🌟 na Waszym koncie Google My Maps.
I jak? Macie po przeczytaniu ochotę na rajskie wakacje? Jestem ciekawa, które wyspy Polinezji Francuskiej spodobały Wam się najbardziej? Te pełne rajskich plaż, luksusowych hoteli ze spa jak na Bora Bora, czy może bardziej ciągnie Was na dzikie i tajemnicze Markizy? Dajcie znać w komentarzu.
Życzę Wam cudownych przygód!
Magda napisał
Bardzo interesujący wpis, przepiękne zdjęcia! Polinezja A w szczególności Bora Bora i Tahiti w planach 🙂
AUTORZE napisał
Dziękuję Magda! ❤️ Trzymam kciuki za Twoje marzenia podróżnicze. 😊 Bora Bora jest świetne, a Tahiti polecam, ale maksymalnie na 2 dni dni. Lepiej już wybrać się na pobliską Moorea. ❤️