Pola lawendy 💜 w okresie wakacyjnym to największa atrakcja Prowansji, która przyciąga tysiące turystów z całego świata! Zwłaszcza Azjatów! Trochę później wyjaśnię Wam dlaczego. Z tego artykułu dowiecie się między innymi, kiedy kwitnie lawenda w Prowansji, kiedy się ją ścina, oraz jak wyglądają największe prowansalskie dożynki. Będzie też kilka ciekawostek oraz mapa, na której znajdziesz najpiękniejsze pola lawendowe w Prowansji.
Gotowi na fioletowy zawrót głowy?
SPIS TREŚCI
KIEDY KWITNIE LAWENDA W PROWANSJI?
Lawenda kwitnie w Prowansji przez około dwa miesiące. 💜 Sezon na te najpiękniejsze fioletowe kwiaty jest naprawdę krótki i zależy od miejsca uprawy. W pełni swojej okazałości pola lawendy w Prowansji można zobaczyć od końca czerwca do połowy lipca. Są też i takie miejsca, gdzie lawendę ścina się dopiero w okolicach 10 sierpnia. Dokładne informacje umieściłam poniżej. 💁🏻♀️
Fotografie numer 2 i 3 zostały zakupione w internetowych bankach zdjęć. | Pola lawendy & chata pasterska. Autor © Igor. Bank zdjęć Adobe Stock. | Opactwo Senanque. Autor © francesco de marco. Bank zdjęć Shutterstock.
KIEDY PRZYJECHAĆ DO LAWENDOWEJ PROWANSJI?
Aby uniknąć ogromnej fali turystów najlepiej do Prowansji przyjechać na początku lipca lub pod koniec czerwca. 💜 Wtedy we Francji trwa jeszcze rok szkolny, a większość pól lawendy jest już pięknie rozkwitnięta i gotowa na sesje fotograficzne. 📸 Pamiętajcie, że wakacje szkolne we Francji zaczynają się w pierwszy lipcowy weekend. Można to od razu zauważyć po zakorkowanych autostradach. 🚗 Zdecydowanie odradzam ten termin na dłuższe podróże. Nie ryzykowałabym także przyjeżdżać tutaj wcześniej, bo tak jak my można się rozczarować i zobaczyć jedynie zielone krzaczki lawendy. Na dowód tego wrzucam 2 zdjęcia z 14 czerwca 2020 roku. 💁🏻♀️
ŚWIĘTO LAWENDY W PROWANSJI
Święto Lawendy 💜 (fr. Fête de la Lavande) to inaczej mówiąc dożynki. Odbywa się co roku w wielu prowansalskich miasteczkach i zazwyczaj oznacza koniec lawendowego sezonu. Jeśli nie przeszkadzają Wam tłumy to bardzo polecam, by na własne oczy zobaczyć to pachnące fioletem wydarzenie. 😍 Atmosfera jest niesamowita! Lawenda w Prowansji ścinana jest o różnych porach. W niektórych miejscach zbiory rozpoczynają się już w pierwszej połowie lipca, a w innych dopiero na początku sierpnia. Dlatego też nie ma jednej stałej daty tej folklorystycznej imprezy. Każde z miasteczek obchodzi ją po swojemu i w różnych terminach. A poniżej najważniejsze Festiwale Lawendy w Prowansji.
ŚWIĘTO LAWENDY W VALENSOLE
Święto Lawendy w Valensole odbywa się w każdą trzecią niedzielę lipca. Z tej okazji w miasteczku organizowane są parady w tradycyjnych strojach, targ lokalny, pokazy cięcia lawendy i wiele innych niesamowitych atrakcji. 🌟
ŚWIĘTO LAWENDY W SAULT
Miasteczko Sault uważane jest za stolicę fioletowych kwiatów. Co roku 15 sierpnia odbywa się tam bardzo huczna impreza. Za główne atrakcje uważa się parady zespołów ludowych, pochody starych traktorów 🚜, wystawy malarskie, lawendowy & książkowy targ oraz wiele innych pokazów i animacji.
ŚWIĘTO LAWENDY W FERRASSIÈRES
W przeciwieństwie do innych miejsc Święto Lawendy w miasteczku Ferrassières oznacza nie koniec, a początek kwitnienia lawendy. Co roku z tej okazji w pierwszą niedzielę lipca organizowane są wystawy tradycyjnego sprzętu rolniczego 🚜, demonstracja destylacji lawendy, a nawet wycieczki z lokalnym przewodnikiem po najpiękniejszych lawendowych polach w okolicy.
Obejrzyj naszą wirtualną pocztówkę z Valensole!
NAJPIĘKNIEJSZE POLA LAWENDY W PROWANSJI?
LAWENDOWE POLA NA PŁASKOWYŻU VALENSOLE
Płaskowyż Valensole (fr. Plateau de Valensole) to najsłynniejsze miejsce na sesje fotograficzne w Prowansji. Lawenda kwitnie tu pod koniec czerwca oraz na początku lipca. 💜 Później robi się tłoczno i często nie ma nawet gdzie zaparkować auta. Poza licznymi polami lawendy znajdziecie tam także pola słonecznikowe 🌻, zbożowe 🌾 oraz przepiękne pola różowej szałwii. To olbrzymi raj dla fotografów 📸 oraz Instagramerów. 😎 Zaskakujące jest to, że tam, gdzie dwa lata temu kwitła lawenda teraz można znaleźć uprawy zboża lub szałwii. Podobno, by zachować jak najlepszą żyzność gleby co roku wiele z gruntów jest przesiewanych. Samo Valensole to również przepiękne średniowieczne miasteczko, po którym warto się przespacerować i zatrzymać na lawendowy deser lodowy. Płaskowyż Valensole skrywa wiele niezwykłych miejsc na sesje zdjęciowe! 📸 Są tu klimatyczne miejscówki z dawnymi chatami pasterskimi, samotnymi drzewami, a także widokami na Alpy Prowansalskie. Najpiękniejszą trasą 🚗, wzdłuż której można podziwiać lawendę, słoneczki 🌻, zboże 🌾 i szałwię razem jest droga D8. Prowadzi od miasteczka Gréoux Les Bains aż do skrzyżowania z drogą D953. Równie piękny lawendowy szlak znajdziecie na trasie D6 od miasteczka Manosque do wioski Reiz. Polecam także okolice Puimoisson (trasa D953 – D56) oraz Allemagne en Provence (trasa D15 – D115).
🗺 PRZEJDŹ DO MAPY – LAWENDA W PROWANSJI 🗺
Dwa ostatnie zdjęcia zostały zakupione w banku zdjęć Adobe Stock. | 1. Pole lawendy & dwa drzewa. Autor © emperorcosar. | 2. Pole lawendy & chata pasterska. Autor © Igor.
LAWENDOWE POLA NA PŁASKOWYŻU SAULT
Płaskowyż Sault (fr. Plateau de Sault) to kolejna przepiękna i bardzo spokojna okolica pełna fioletowych pól. Lawenda kwitnie tu od początku lipca do połowy sierpnia. Nie ma tu tak wielu turystów, jak w Valensole, co uważam za ogromną zaletę, bo na luzie i bez pośpiechu można zrobić fajne zdjęcia. 📸 To także tutaj znajduje się stolica lawendy, czyli średniowieczne miasteczko Sault. Obszar ten słynie z gajów oliwnych, winorośli 🍇, a także wielu lawendowych miejscówek. Moja ulubiona to maleńkie fioletowe pole z widokiem na miasteczko Aurel. Znajdziecie je na trasie D942. W nawigację wystarczy wpisać Chemin de Ventouret. Polecam także okolice wioski Ferrassières. Sfotografujecie tam lawendowe pola pełne bories, czyli dawnych kamiennych domów pasterskich. Piękne panoramy z widokiem na górę Mont Ventoux podziwiać można na trasie D1. Bardzo popularny jest również Lawendowy Szlak (fr. Chemin des Lavandes) czyli piesza oraz rowerowa ścieżka o długości 5 km położona na wysokości 900 metrów.
🗺 PRZEJDŹ DO MAPY – LAWENDA W PROWANSJI 🗺
Trzy ostatnie zdjęcia zostały zakupione w banku zdjęć Shutterstock. | 1. Lawendowy Szlak. Autor © Jef Wodniack. | 2. Widok na górę Mont Ventoux. Autor © Marina VN. | 3. Kamienna chata pasterka bories. Autor © JFFotografie
INNE LAWENDOWE POLA W PROWANSJI
LAWENDOWE POLA W DOLINIE LUBERON
Dolina Luberon nazywana także Masywem Luberon (fr. Massif du Luberon) znana jest głównie z winnic 🍇 i gajów oliwnych. Lawendowe pola są tutaj bardziej rozproszone i o wiele mniejsze niż na innych obszarach Prowansji. Mimo to da się tu znaleźć wiele oryginalnych perełek. Polecam okolice miasteczka Gordes oraz Rustrel. Ta zona słynie również z Chateau du Bois, czyli stuhektarowej posiadłości francuskiej rodziny Lincelé pełnej lawendowych pól. 💜 Jest to również nazwa jednej z najpopularniejszych marek kosmetycznych, które w swojej produkcji wykorzystują prawdziwą lawendę. W miejscowości Cabrières d’Avignon znajdzie także ich Muzeum Lawendy (fr. Musée de la Lavande). Innym ciekawym miejscem jest Destylatarnia Lawendy Les Agnels (fr. Distillerie Les Agnels) niedaleko miejscowości Apt. Podobnie jak na Płaskowyżu Valensole, tutaj lawenda kwitnie od końca czerwca do połowy lipca.
LAWENDOWE POLA W OPACTWIE SÉNANQUE
Opactwo Sénanque (fr. Abbaye Notre-Dame de Sénanque) to średniowieczny klasztor cystersów, wokół którego rozciągają się lawendowe pola. 💜 Większość z nich jest zagrodzona i absolutnie nie można w nie wchodzić. Są to prywatne uprawy wykorzystywane do produkcji miodów, dżemów oraz kosmetyków, które można zakupić w sklepiku na miejscu lub przez internet. Ciekawostką jest, że panorama ze zdjęcia poniżej uznawana za jeden z najpopularniejszych pocztówkowych symboli Prowansji. 💌
Zdjęcie zakupione w banku zdjęć Shutterstock. Autor © Boris Stroujko.
LAWENDOWE POLA W KLASZTORZE SAINT-PAUL DE MAUSOLE
Klasztor Saint-Paul-de-Mausole (fr. Monastère Saint-Paul-de-Mausole) to prowansalski zakon romański z XI wieku położony w miasteczku Saint-Rémy-de-Provence. Najpiękniej wygląda, gdy dookoła jego murów kwitnie lawenda. 💜 Miejsce to było ogromną inspiracją malarską dla Vincenta van Gogha. To właśnie tutaj artysta stworzył większość swoich prac, w tym jeden z najbardziej znanych obrazów olejnych Gwiaździsta noc.
Czy uważasz, że treści znalezione w tym artykule przydadzą Ci się w czasie zwiedzania Prowansji? Jeśli tak, to bardzo się cieszę! ❤️ O to właśnie mi chodzi. Dzielić się doświadczeniem oraz wiedzą, by w jak najlepszy sposób pomagać innym. Jeśli masz ochotę wesprzeć moją internetową działalność możesz postawić mi wirtualną kawę. Pamiętaj! Nie na siłę. Nic nie musisz, tylko możesz. 😊
MAPA – POLA LAWENDY W PROWANSJI
Na mapie znajdziecie wszystkie wymienione w tym artykule lawendowe trasy oraz najpiękniejsze fioletowe miejscówki w Prowansji. Możecie za pomocą gwiazdki 🌟 dodać ją do ulubionych na Waszym koncie Google My Maps i ruszyć na road trip po krainie pachnącej fioletem. 💜
CIEKAWOSTKI O LAWENDZIE
Kilka ciekawostek o lawendzie:
- Lawendę uprawia się na suchych, słonecznych glebach wapiennych. Im wyżej, tym lepiej. Uważa się, że jej jakość rośnie wraz z wysokością i prawdziwa lawenda to ta powyżej 1200 metrów nad poziomem morza.
- Odmianą lawendy jest lawendyna. Ze względu na łatwość uprawy to właśnie ona jest częściej sadzona w Prowansji. 💜 Ma dużo większe kwiaty, mniej intensywny zapach, jest gęstsza, a po wysuszeniu szybciej blednie.
- Lawenda jest rośliną miododajną. Oznacza to, że przyciąga olbrzymie ilości owadów, głównie trzmieli i motyli.
- We Francji 46 rocznica ślubu to lawendowe gody (fr. Noces de Lavande).
- W starożytnym Rzymie pół kilograma kwiatów lawendy kosztowało 100 denarów! Dla porównania za wizytę u fryzjera płacono jedyne 15!
- Lawendowe pola w Prowansji to ulubiona podróżnicza destynacja Azjatów, którzy odwiedzają Francje. 🇫🇷 Turystyczne boom na to miejsce zaczęło się w 2007 roku po emisji chińskiego serialu Rêves derrière un rideau de cristal. Telenowela opowiada historię miłosną dwóch sióstr zakochanych w chińskim księciu. 🤪 Wiele ze scen rozgrywa się we Francji, głównie w lawendowej Prowansji. Serial okazał się ogromnym sukcesem… Każdy z odcinków został obejrzany przez ponad 200 milionów ludzi!
- W dawnych czasach w krajach Morza Śródziemnomorskiego kwiaty lawendy oznaczały oczekiwanie na miłość. Otrzymanie lawendowego bukietu było największym wyznaniem uczuć. To właśnie w ten sposób młodzi chłopcy prosili o rękę ukochanej panny. Obecnie lawenda symbolizuje spokój, ciszę oraz wewnętrzną harmonię.
- Z lawendą związanych jest także kilka pradawnych przesądów. 1️⃣ Najpopularniejszy z nich mówił, że fioletowe kwiaty schowane pod poduszką kawalera sprawią, że przyśni mu się wybranka serca. 2️⃣ Twierdziło się także, że zapach lawendy wzbudza pożądanie. 3️⃣ W średniowieczu w dniu św. Łukasza młode panny piły lawendowy wywar w nadzieję, że podczas snu ujrzą przyszłego męża.
- Lawenda wykorzystana jest do produkcji preparatów leczniczych i kosmetycznych. Pomaga w kuracjach stanów zapalnych skóry, ran oraz oparzeń. Wspomaga eliminację nadmiaru płynów z organizmu, ma działanie relaksujące oraz wyciszające.
- Kupując lawendowe kosmetyki warto zwrócić uwagę na skład. Bardzo często ich receptura opiera się na lawendynie czyli kuzynce lawendy o dużo gorszych właściwościach.
Chyba nigdzie nie świecie nie znajdzie się piękniejszych pól lawendy. Zgodzicie się ze mną? Kto z Was miał już okazję zobaczyć ten cud natury na żywo? Jestem ciekawa jakie są Wasze wrażenia? 😊 Dajcie znać w komentarzu. 💜
Cudownego zwiedzania!
PS. Spodobał Ci się ten artykuł? Daj mi o tym znać! Będzie mi bardzo, bardzo miło. 💜 A jeśli uważasz, że ten tekst może kogoś zainteresować, to podziel się nim z innymi i udostępnij w mediach społecznościowych. 👩🏻💻 Dziękuję! 😊
Świetny wpis i piękne zdjęcia! Dowiedziałam się wielu, wielu ciekawych rzeczy 🙂 Mega tip z tym terminem wybrania się na pole lawendy – dobrze wiedzieć takie rzeczy 🙂 Pozdrawiam!
Natalia bardzo się cieszę i dziękuję za miłą recenzję. 💜 To prawda, że warto wiedzieć kiedy kwitnie lawenda i zorganizować wypad do Prowansji właśnie wtedy kiedy jest najbardziej fioletowa. 😊
Przepiękne zdjęcia, a pola lawendy uwielbiam oglądać na fotografiach. Zresztą sama chętnie też bym się wybrała do Francji właśnie do Prowansji w porze ich kwitnienia. Dzięki za tyle praktycznych wskazówek!
Aniu cieszę się, że artykuł Ci się podoba i znalazłaś w nim praktyczne informacje. ❤️ Trzymam mocno kciuki, żebyś mogła którego dnia odwiedzić Prowansję właśnie jak kwitnie lawenda. 💜 Pozdrawiam Cię mocno!
Wow! Słyszałam o polach lawendy, ale nie myślałam, że tak niesamowicie to wygląda. Wpisuję na listę marzeń do zrealizowania. 🙂
Hej Ania! ❤️ Koniecznie! Ja się zakochałam w lawendowych polach i najchętniej odwiedzałabym jej co roku. 💜 Pozdrawiam Cię serdecznie!
Bardzo dobrze opracowany, praktyczny wpis, wiele interesujących informacji dotyczących lawendy, zwłaszcza ciekawostki o niej.
Zdjęcia też przepiękne. Najbardziej podoba mi się to słonecznikowo-lawendowe. Niestety nie było mi dane trafić na takie żółto-fioletowe połączenie barw w czasie mojej wizyty we Francji.
Byłam w kilku pokazanych przez Ciebie miejscach. Naszukałam się chaty pasterskiej, bo koniecznie chciałam ją uchwycić swoim aparatem 🙂
Faktycznie, Azjatów na polach lawendy nie brakuje. Nawet widziałam znak drogowy z charakterystycznym dla tej części świata nakryciem głowy i ostrzeżeniem, czy też zwróceniem uwagi na to, aby na nich uważać 🙂
Pozdrawiam 🙂
Dziękuję Ci bardzo Renatko! 💜 Cieszę się, że znalazłaś tu coś dla siebie. 😊 Takich pól słonecznikowo – lawendowych nie ma aż tak dużo w Prowansji. Za pierwszym razem też na żadne nie trafiliśmy. Dodatkowo często te tereny są przesiewane i zdarzało się już, że tam gdzie była lawenda, w następnym roku było zboże. 🙈 O proszę tego znaku nigdzie nie widziałam. Będę się rozglądać następnym razem. 😊 A rok temu wiele uprawa było zagrodzonych, stała też policja… Właściciele mają przesyt turystów, zwłaszcza tych, którzy zrywają kwiatki… Pozdrawiam Cię serdecznie. 💜
Świetny, szczegółowy i wyczerpujący wpis 🙂 Piękne fotki! Dodałabym od siebie jeszcze, że jeśli ktoś szuka spokoju (a nie tylko tłumów turystów na polach) warto odwiedzić departament Drome (jego południową część). Na wielu z nich byliśmy praktycznie sami! Mam wrażenie, że było to warunkowane tym, że większość podróżujących raczej kieruje się na popularne okolice Valensole, Gordes i Sault.
Pozdrowienia i pięknych podróży 🙂
Hej Patrycja. Dziękuję Ci bardzo. ❤️ Super, że dodałaś coś od siebie i napisałaś o tym miejscu. Nie znałam go… Przyda się w przyszłości mnie oraz wielu innym odwiedzającym Prowansję. Pozdrawiam ciepło! ❤️
Witam Serdecznie! Po przeczytaniu, od razu bym się spakował i tam pojechał. Wspaniałe informacje informacje tutaj podane, jak również w temacie Prowansja.
Fotki Rewelka.
Będę planował wyjazd w ten rejon. Pozdrawiam
Dziękuję bardzo i życzę cudownych przygód w lawendowej Prowansji. Nie zawiedzie się Pan! Pozdrawiam ciepło. 😊